StoryEditorWiadomości z branży

Aplikacja xarvioTM Field Manager - co oferuje rolnikom?

12.04.2018., 18:04h
Aplikacja xarvioTM Field Manager to nowe cyfrowe rozwiązanie, pomagające rolnikom w zaawansowanej ochronie upraw oraz przewidywaniu wystąpienia zagrożeń ze strony agrofagów na ich polach. Tę aplikację wprowadziła firma Bayer w pięciu europejskich krajach (Niemczech, we Francji, w Austrii, Polsce i na Ukrainie) dla pszenicy, jęczmienia, rzepaku, ziemniaka.
Czym charakteryzuje się ta aplikacja i jakie stwarza możliwości rolnikom? Jak informuje firma Bayer, to nowe narzędzie pomoże w utrzymaniu dobrego stanu upraw, udzielając wskazówek dotyczących terminów i właściwego dawkowania środków ochrony roślin. Wesprze rolników w radzeniu sobie z niektórymi spośród najbardziej niszczycielskich chorób zbóż, takich jak septorioza paskowana i brunatna plamistość liści. Choroby te mogą doprowadzić do istotnej utraty plonów, jeśli nie są monitorowane i nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte.

Aplikacja pomaga w aktywnym zarządzaniu uprawami

Aplikacja dostarcza dostosowanych do danego pola wskazówek dotyczących terminów i dawkowania środków ochrony roślin. Zapewniając prognozy warunków pogodowych mających wpływ na opryskiwanie oraz informacje o rozwoju chorób i szkodników na polu, pomaga ponadto zmniejszyć element niepewności w procesie podejmowania decyzji.

Aplikacja umożliwia rolnikom bardziej proaktywne podejście do zarządzania uprawami, aby stale wyprzedzać o krok szkodniki i choroby – mówi Andree-Georg Girg, dyrektor w Bayer Digital Farming. – Ponieważ aplikacja Field Manager jest dostępna również w wersji na smartfony, rolnicy w każdej chwili mają dostęp do bieżących informacji na temat stanu pól i otrzymują powiadomienia o zbliżaniu się odpowiedniego terminu dla zapewnienia ochrony ich uprawom – jedynie na tych polach, na których jest to konieczne, i w odpowiedniej dawce.

Field Manager jest internetowym systemem wspierającym podejmowanie decyzji. Oferuje trzy podstawowe funkcje, niezbędne do skutecznego i ukierunkowanego stosowania środków ochrony roślin.

3 najważniejsze funkcje aplikacji Field Manager

Funkcja „Terminarz zabiegów” ustala właściwy moment zastosowania środka ochrony roślin, powiadamiając rolników o zagrożeniach z odpowiednim wyprzedzeniem, aby ograniczyć ryzyko rozwoju chorób i szkodników. Przetwarza wszystkie dostępne dane z pola i wykorzystuje sprawdzone moduły do ścisłego monitorowania zagrożeń określonymi agrofagami.
Funkcja „Status” umożliwia rolnikom sprawdzanie stanu pól w dowolnym momencie. Na ekranie smartfona wyświetlane są wszystkie przydatne informacje „w pigułce” – zagrożenie chorobami i atakiem szkodników, fazy wzrostu, szczegółowe dane o bieżącej i prognozowanej pogodzie. Aplikacja wysyła również przypomnienia o konieczności podjęcia działań w odpowiednim momencie i miejscu.
 

Funkcja „Opryskiwania strefowego” (w Polsce będzie dostępna w 2019 r.) precyzyjnie ustala właściwą dawkę dla określonych części pola. Często uaktualniane obrazy satelitarne są przetwarzane w celu określenia stref wegetacyjnych na polu, a dla każdej strefy wyliczana jest optymalna dawka produktu. Zalecenia są automatycznie nanoszone na mapy zmiennego dawkowania oprysków, które można pobrać do pamięci USB. Mapy są kompatybilne ze wszystkimi terminalami najczęściej stosowanych opryskiwaczy.

Ponad 500 rolników sprawdziło aplikację Field Manager

Aplikację przetestowało w ub.r. ponad 500 rolników z całego świata. Bardziej ukierunkowane zastosowanie dzięki mapom zmiennego dawkowania produktów umożliwiło rolnikom skuteczniejsze zwalczanie szkodników i chorób, co przełożyło się na wzrost rentowności o 65 zł na hektar.

Rolnicy w łatwy sposób mogą korzystać z aplikacji na komputerze i smartfonie. Wystarczą tylko trzy proste kroki do uruchomienia aplikacji: rejestracja na komputerze na stronie https://www.xarvio.com/pl-PL; uzupełnienie informacji o gospodarstwie i polach w wersji komputerowej; obranie aplikacji mobilnej i zalogowanie się używając loginu FIELD MANAGER.

Marek Kalinowski
(za informacją firmy Bayer)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 00:19