System sztucznej inteligencji już pozwala hodowcom poświęcać mniej czasu na sprawdzanie ciężarnych krów na kilka tygodni przed wycieleniem, a niebawem będzie wspierać monitorowanie ich zdrowia i dobrostanuBeata Dąbrowska
StoryEditorNowoczesna hodowla bydła

Sztuczna inteligencja wkracza do obór

27.01.2024., 15:00h
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze codzienne życie - czy tego chcemy, czy nie. Okazuje się, że z przytupem wręcz wkracza również do obór. I tak, np. w styczniu br. japońska firma Nikon wprowadziła na rynek system ostrzegający hodowców bydła mlecznego za pośrednictwem aplikacji mobilnej, gdy krowa zbliża się do wycielenia.

Nikon pomoże rolnikom przewidzieć, kiedy krowa zacznie się cielić

Producent sprzętu optycznego i elektronicznego chce wspierać hodowców bydła w wydajnej pracy poprzez system, który skraca czas, jaki hodowcy zwierząt spędzają na sprawdzaniu ciężarnych krów na kilka tygodni przed wycieleniem - podaje portal Veeteelt.nl.

Kamery zamontowane w oborze rejestrują krowy, a następnie obrazy są analizowane za pomocą sztucznej inteligencji. Firma Nikon twierdzi, że krowa wykazuje typowe objawy na pięć godzin przed wycieleniem, takie jak: wzrost aktywności ruchowej czy uwolnienie worka owodniowego. Jeśli system wykryje, że krowa wkrótce się ocieli, rolnik otrzymuje powiadomienie za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Gromadzenie danych w celu szkolenia systemu sztucznej inteligencji Nikon rozpoczął już jesienią 2021 roku. Po fazie testowej przeprowadzonej w ubiegłym roku w czterech japońskich mlecznych farmach, system jest już gotowy do wprowadzenia na rynek, na razie tylko w Japonii. Kosztuje to około 900 000 jenów japońskich – tj. około 5600 euro rocznie dla gospodarstwa liczącego 100 krów. W przyszłości Nikon chce również używać tego systemu do wykrywania rui i innych wzorców zachowania krów.

Czytaj więcej: Sztuczna inteligencja ostrzeże rolnika przed trudnym wycieleniem

Jak działa holenderski model, który analizuje krowę w siedemnastu punktach?

Możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji, która mogłaby wspierać monitorowanie zdrowia i dobrostanu krów, badane są również na farmie mlecznej Dairy Campus w holenderskim Leeuwarden. W oborze i hali udojowej typu karuzela zainstalowano szereg kamer, które monitorują stan zdrowia krów. Kamery rejestrują obrazy wideo krów poruszających się na korytarzu powrotnym, a podczas doju automatycznie rejestrowane są zdjęcia racic. Obrazy są automatycznie analizowane za pomocą technik edycji obrazów.

image

System sztucznej inteligencji już pozwala hodowcom poświęcać mniej czasu na sprawdzanie ciężarnych krów na kilka tygodni przed wycieleniem, a niebawem będzie wspierać monitorowanie ich zdrowia i dobrostanu

FOTO: Beata Dąbrowska

Naukowcy opracowali model, który analizuje krowę w siedemnastu punktach, które razem ujęte odzwierciedlają chód krowy, na przykład krzywiznę pleców, długość kroku lub stopień, w jakim głowa podnosi się i opada. Jeżeli system codziennie śledzi pojedynczą krowę, to "uczy się", jak ta krowa normalnie chodzi i może ostrzec, gdy tylko to się zmieni, np. gdy dana sztuka zaczyna utykać.

Zdjęcia zostały zestawione z informacjami dotyczącymi produkcji mleka. Odczytywane są także dane dotyczące zachowania krowy w oborze, np. godziny leżenia i stania. Docelowo gromadzenie tych danych powinno doprowadzić do powstania systemu wykrywającego problemy zdrowotne na wczesnym etapie.

Beata Dąbrowska

image
Nowe technologie w oborze

Sztuczna inteligencja ukryta w kolczyku pozwala monitorować aktywność krowy i zwiększyć jej wydajność

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 01:15