Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy medyczna marihuana będzie dozwolona i uprawiana w Polsce?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Uprawa
Czy medyczna marihuana będzie dozwolona i uprawiana w Polsce?
Uprawa Pozostałe rośliny
Data publikacji 01.03.2022r.

Nadchodzą zmiany w prawie dotyczące upraw konopi włóknistych i maku, a być może także przepisy związane z marihuaną medyczną. Przepisy mają być prostsze i przyczynić się do zwiększenia upraw tych roślin. Czy polskie prawo zmierza w kierunku legalizacjo medycznej marihuany?

Skomplikowany system za bardzo ogranicza powierzchnię upraw konopi

Obecnie obowiązujące prawo nakładało na producentów oraz skupujących mak lub konopie co roczny obowiązek składania wniosków i kompletnej do niego dokumentacji do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast miasta lub marszałków województw o wydanie decyzji upoważniającej do uprawy lub skupu maku lub konopi włóknistych. 

Konopie indyjskie, włókniste i oleiste, które mają niską zawartość THC, znajdują zastosowanie przemysłowe, między innymi do produkcji tekstyliów, żywności, nasion, olejów, biopaliw, leków i kosmetyków.

W sierpniu 2021 roku pojawiły się pierwsze informacje, że Poseł Jarosław Sachajko, poseł i wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, walczy o uprawę marihuany medycznej w Polsce. Proponowane ułatwienia pojawiły się ze strony posłów Kukiz’15 oraz Prawa i Sprawiedliwości, których zdaniem obecne przepisy niepotrzebnie ograniczają powierzchnię upraw. Trwają także prace nad dwoma kolejnymi projektami Sachajki, której beneficjentami mają być nie tylko pacjenci, ale i rolnicy.

Okazuje się, że w 2022 roku mają się zmienić niektóre przepisy, o czym pisaliśmy niedawno Uprawa maku i konopi w Polsce będzie łatwiejsza, w której główna rolę będzie odgrywał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Przewidziano sporo uproszczeń, które być może wkrótce zostaną wprowadzone w życie, w tym zgłoszenie jedynie na wniosek upraw maku i konopi do KOWR-u.

Projekt ustawy został opracowany ze względu na potrzebę uregulowania kwestii dotyczących upraw i zbioru konopi innych niż włókniste do celów medycznych oraz w celu uzyskania surowca farmaceutycznego.

Omawiana ustawa jest kontynuacją współpracy posłów Kukiz’15 oraz Prawa i Sprawiedliwości w kwestii dostępu polskich pacjentów do substancji leczniczej, jaką są konopie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa przed substancjami używanymi do odurzania, wypełniając nadrzędną zasadę zawartą w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii – mówił w Sejmie poseł Jarosław Sachajko.

W związku z tym, ma się zmienić definicja konopi włóknistych, która dopuszcza zwiększenie o 50% dostępnej możliwej ilości THC, z obowiązujących 0,20% do 0,30% w przeliczeniu na suchą masę.

r e k l a m a

Obecnie w Polsce powstaje 5 projektów związanych z konopiami

Obecnie w przygotowaniu jest pięć projektów dotyczących konopi, w tym uprawy marihuany medycznej w naszym kraju oraz ww. ułatwienia w uprawie na cele przemysłowe, spożywcze i energetyczne, nad którymi ma pracować Sejm.

Sprawą medycznego wykorzystania konopi oraz rozwiązań ułatwiającego ich uprawę zajmuje się Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany (składający się z polityków Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji czy koła Polskich Spraw). Zapisy projektu umożliwiałyby uprawę marihuany do celów medycznych w Polsce - zarówno przez indywidualnych hodowców, którzy są również pacjentami, ale też przez rolników i przedsiębiorców, ale po spełnieniu określonych wymogów. A co najważniejsze, ma on ułatwić korzystanie pacjentom z medycznych konopi.

Coraz bliżej do legalizacji marihuany medycznej w Kostaryce

Podobne debaty nad legalizacją marihuany medycznej toczą się w wielu krajach na świecie. W Kostaryce 13 stycznia 2022 roku kostarykański Kongres przyjął ustawę o jej zalegalizowaniu. Jednakże została ona zawetowana przez prezydenta Carlosa Alvarado. Weto prezydenta nie oznacza, że jest on przeciwnikiem marihuany medycznej. Alvarado chce zmian tej ustawie, a zwłaszcza przepisów dotyczących zezwolenie na "samodzielną uprawę i konsumpcję" przez osoby fizyczne konopi indyjskich.

r e k l a m a

Uprawa konopi sposobem na dodatkowy zarobek dla gospodarstwa

Rolnicy zainteresowani uprawą i jej warunkami, kosztami, a przede wszystkim jak zacząć cały ten biznes, powinni zacząć szukać u źródła, np. poprzez uczestnictwo w szkoleniach, spotkania z plantatorami i zdobywanie wiedzy.

W 2021 roku taką inicjatywa były szkolenia organizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021 pt. Alternatywne źródła dochodu dla małych gospodarstw. Dzięki programowi uczestnicy mieli okazje wziąć udział w 2-dniowych warsztatach. Co więcej, CDR w Brwinowie opracowało także broszurę informacyjną dla rolników zainteresowanych tematem. Przewodnik jest dostępny pod adresem www.cdr.gov.pl albo w wersji papierowej w każdym z 16 Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Uprawa konopi włóknistych i oleistych jako alternatywne źródło dochodu dla małych gospodarstw

Konopie włókniste - jak uprawiać i na czym rolnik może zarobić? 

Ile zapłacisz za wpis do rejestru zezwoleń uprawy konopi?

Po złożeniu wniosku o zezwolenie na uprawę konopi i otrzymaniu zezwolenia, rolnik musi wystąpić o wpis do rejestru zezwoleń. Opłata za złożenie wniosku kosztuje 30 złotych, którą należy wpłacić konto wskazane przez urząd (miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo).

Z kolei 17 zł wynosi opłata skarbowa za pełnomocnictwo, które należy opłacić przy składaniu takiego wniosku. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu. Opłatę skarbową za pełnomocnictwo wpłać na konto urzędu, a numer rachunku bankowego jest dostępny na stronie urzędu miasta lub gminy).

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a