Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Grupa Azoty członkiem sojuszu na rzecz Czystego Wodoru

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Grupa Azoty członkiem sojuszu na rzecz Czystego Wodoru
Uprawa wiadomości z branży
Data publikacji 16.05.2021r.

Grupa Azoty to jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie. Rolnicy znają producenta głównie z szerokiej oferty nawozów. Grupa Azoty to także największy producent wodoru w Polsce i właśnie przystąpiła do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru.

Połowa wodoru produkowanego w Polsce powstaje w fabrykach Grupy Azoty

Sojusz został zainicjowany przez Komisję Europejską w lipcu 2020 roku, a jego celem jest m.in. wdrożenie wodoru jako konkurencyjnego nośnika energii w Europie. Polska zajmuje trzecie miejsce wśród wytwórców wodoru w Unii Europejskiej. Jednak zasadnicza większość produkcji wykorzystywana jest przez producentów w produkcji własnej, a tylko niewielka część jest w obrocie. Należy podkreślić, że połowa wodoru produkowanego w Polsce powstaje w fabrykach Grupy Azoty. Wodór jest z gazu ziemnego, jako produkt do syntezy amoniaku.
 
– W Grupie Azoty prowadzimy analizy ekonomiczne i techniczne dotyczące produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, co w dalszej perspektywie ograniczy ślad węglowy naszej produkcji oraz pozwoli produkować tzw. "zielony wodór" z elektrolizy zasilanej OZE. Przystąpienie do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru jest naturalnym krokiem w tym kierunku. Daje nam możliwość nawiązania współpracy z kluczowymi graczami sektora energetycznego, a także realny wpływ na kształtowanie europejskiego rynku wodorowego – mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu, Grupa Azoty S.A.
 
Sojusz wspiera wdrażanie europejskiej strategii wodorowej. Jego głównym celem jest zidentyfikowanie i przeprowadzenie projektów inwestycyjnych dotyczących łańcucha wartości wodoru. Sojusz ma również wskazać przeszkody w zwiększaniu skali czystego wodoru oraz wnieść wkład w prace nad priorytetami w zakresie badań i innowacji.
 
W lipcu ubiegłego roku Grupa Azoty znalazła się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy krajowej gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. W wyniku podpisania listu, Grupa Azoty bierze aktywny udział w konsultacjach nad Polską Strategią Wodorową.

r e k l a m a


Marek Kalinowski za komunikatem Grupy Azoty
Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a