Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak jesienią przygotować użytki zielone do pierwszego pokosu na wiosnę?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Uprawa
Jak jesienią przygotować użytki zielone do pierwszego pokosu na wiosnę?
Uprawa użytki zielone
Data publikacji 29.10.2020r.

Właściciele rodzinnego gospodarstwa w Starej Rudówce doskonale wiedzą, że teraz, czyli od jesieni, zaczynają pracować na pierwszy i najważniejszy dla nich pokos. Już dziś muszą mieć plan jak go zmaksymalizować, czyli jak zakończyć ten rok i jak rozpocząć przyszły sezon wegetacyjny, żeby ten pierwszy pokos był jak największy i jak najwartościowszy.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Państwo Tomaszewiczowie zakładają nowe użytki zielone wiosną, bo jak mówią, warunki są jednak bardziej sprzyjające i udaje się trafić z pogodą. – W ubiegłym roku sialiśmy na początku kwietnia 35 ha nowych użytków zielonych plus 6 ha lucerny w czystym siewie. Warunki były bardzo dobre, była wilgoć, więc bez problemu równomiernie wszystko powschodziło i później już sobie spokojnie rosło – opowiada Robert Tomaszewicz, syn właścicieli.

Trawy jednoroczne

Gospodarze zawsze zakładają użytki zielone z domieszką mieszanki kośnej Trojanka. Jest to mieszanka jednoroczna, składająca się z bardzo szybko rosnących odmian wysokocukrowych życic, dzięki czemu charakteryzuje się wysokimi parametrami energetycznymi. Trojanka pełni przede wszystkim funkcje ochronne. Szybko zakrywa glebę, zagęszcza się i zagłusza chwasty, przy czym nie jest tak agresywna, jak używane w charakterze roślin ochronnych zboża. Trojanka pozwala rosnąć i ukorzeniać się trawom podstawowej mieszanki.

Kiedyś jako rośliny osłonowej używali, podobnie jak większość rolników, zbóż, głównie jęczmienia. Dodatek zboża zapełniał puste miejsca i dawał jakiś plon. Ale zboża miały jedną wadę, w pierwszym okresie intensywnie ukorzeniają się i rozwijają, więc często odbierały trawie wodę i składniki pokarmowe. Przez to osłabiały trawę, która musi mieć jak najlepszy start, bo przecież siejmy ją na kilka lat.

– Do mieszanki podstawowej dodajemy maksymalnie do 20 proc. trawy jednorocznej, czyli np. jeśli siejemy 40 kg Krasuli, to dodajemy maksymalnie ok. 8 kg Trojanki (czyli 40 kg + 8 kg). W przypadku mieszanki Luśka, do 35 kg mieszanki podstawowej dodajemy zaledwie 5–6 kg (max. do 7 kg) trawy jednorocznej. Ilości wydają się nieduże, ale w sprzyjających warunkach te trawy naprawdę widać, bo bardzo się rozrastają – wyjaśnia rozmówca.

Główne zadanie trawy jednorocznej w ciągu jednego sezonu to wsparcie plonem. Po pierwszej zimie w sposób naturalny taka trawa wypada, a jej miejsce zajmują gatunki wieloletnie np. kupkówka, tymotka, kostrzewy.

Robert Tomaszewicz, młody rolnik, prowadzący z rodzicami i bratem Pawłem gospodarstwo w Starej Rudówce (pow. giżycki)
  • Robert Tomaszewicz, młody rolnik, prowadzący z rodzicami i bratem Pawłem gospodarstwo w Starej Rudówce (pow. giżycki)

Rolnik stawia na dobre mieszanki traw

r e k l a m a

Rolnik wyznaje, że zawsze w gospodarstwie były siane dobre mieszanki traw, ale najczęściej przez pierwsze dwa lata był rewelacyjny plon, a w kolejnych coraz gorzej. W tej chwili na polach królują mieszanki Sowul & Sowul, w których składzie są tradycyjne gatunki traw, przystosowane do polskich warunków. Dodatkowo nowe zasiewy monitoruje doradca agrotechniczny Karol Żywalewski z firmy Sowul & Sowul, który zawsze służy fachową pomocą przez cały sezon wegetacyjny założonego użytku.

– Muszę przyznać, że jak patrzę na to co teraz zbieramy z pól to widzę, że kiedyś chyba nie za bardzo dbaliśmy o nasze użytki zielone albo coś robiliśmy nie tak – mówi Robert Tomaszewicz.

– Nawozy oczywiście zawsze jakieś były, ale może za bardzo stawialiśmy na azot. Współpracując z doradcą widzę, że nawóz nie może być „jakiś” musi być odpowiednio dobrany i zbilansowany nawet pod trawy.

Państwo Tomaszewiczowie przeważnie zbierają 3–4 pokosy, wszystko zależy od tego co dzieje się na zewnątrz. Między kolejnymi pokosami powinno być 7 tygodni odstępu, oczywiście chcieliby tak robić zawsze, ale w praktyce wychodzi różnie.

W ostatnich latach ciężko jednoznacznie zdecydować, kiedy wykonać ostatni pokos. Jesienie są długie i ciepłe, więc celowo ten zabieg jest przesuwany na połowę października, a po nim obowiązkowo stosowane są nawozy fosforowo-potasowe na poprawę zimotrwałości i szybkiego startu wiosną
  • W ostatnich latach ciężko jednoznacznie zdecydować, kiedy wykonać ostatni pokos. Jesienie są długie i ciepłe, więc celowo ten zabieg jest przesuwany na połowę października, a po nim obowiązkowo stosowane są nawozy fosforowo-potasowe na poprawę zimotrwałości i szybkiego startu wiosną

Za krótko skoszona trawa jest wrażliwsza na niskie temperatury

Młody rolnik opowiada, że ostatni pokos zawsze starali się robić pod koniec września lub na początku października. Przez ostatnie 2 lata jesień była długa i ciepła, więc celowo opóźniali koszenie i zaczynali najwcześniej w połowie października. – W tym roku ostatni pokos również kosiliśmy ok. połowy października, bo rośliny nie powinny już szybko i znacznie rosnąć, oczywiście muszą jeszcze po skoszeniu puścić jakieś źdźbła, żeby trawa mogła lepiej przezimować. Ale na pewno musimy pilnować, żeby nie były wyższe niż 20–30 cm, bo wtedy zaatakuje pleśń śniegowa powodując gnicie i znaczne ubytki traw w poroście. W ostatnich latach naprawdę ciężko podjąć decyzję, czy to już, czy jeszcze zaczekać – wyjaśnia rolnik.

Ostatni pokos to koszenie na wysokość 6–8 cm, jest to najbezpieczniejsza wysokość koszenia traw. Jeżeli trawa będzie za krótko skoszona, to będzie wrażliwsza na niskie temperatury, bo trzeba pamiętać, że kluczowym miejscem w samej trawie jest węzeł krzewienia tuż pod powierzchnią gruntu. Nieco inaczej jest w przypadku lucerny, czy koniczyny, bo tu mamy do czynienia z tzw. stożkiem wzrostu wyniesionym ponad powierzchnię.

Jesień idealna na wapnowanie

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Czapka z daszkiem - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Czapka z daszkiem - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

27,00 zł

Cena regularna 35,00 zł

SPRAWDŹ
Optymalne nawożenie użytków zielonych uzyskujemy dzięki połączeniu nawożenia organicznego i mineralnego. W odwiedzanym gospodarstwie mimo tego, że prowadzona jest hodowla bydła mlecznego, nawozy naturalne, w ich przypadku gnojowica, wylewane są wczesną wiosną tylko na wybrane pola. A z reszty gnojowicy wykonywany jest separat, którym ścielone są legowiska dla bydła.

Jesień to bardzo dobry czas na wapnowanie. Często padające deszcze pozytywnie wpływają na proces wapnowania zwiększając jego skuteczność. W gospodarstwie Tomaszewiczów wapnowanie jest priorytetem. Dzięki wieloletniej, systematycznej pracy, mają uregulowany odczyn gleby wynoszący ok. pH 6,0. Teraz trzeba tego pilnować i utrzymywać taki stan. Użytki zielone zakładane są zazwyczaj na glebach klasy V i VI. Rolnik potwierdził, że jesienią zastosuje wapno granulowane Polcalc, w ilości dla utrzymania optymalnego pH gleby.

Nawozy fosforowo-potasowe

Po ostatnim pokosie jesienią właściciele gospodarstwa stosują nawozy fosforowo-potasowe, żeby trawy lepiej przezimowały i żeby wiosną szybciej wystartowały. Trzeba pamiętać, że muszą to być nawozy bez azotu lub z jego niewielką zawartością.

– Jeżeli chodzi o fosfor, to w tym roku zastosujemy superfosfat prosty granulowany P(Ca, S) 19 (25–31,5) i sól potasową. Dlaczego superfosfat prosty granulowany? Dlatego, że jest łatwy w wysiewie, granulowana forma ułatwia równomierny rozsiew i ogranicza uwstecznianie fosforu.

– W superfosfacie mamy dodatkowo 25 proc. wapnia, który nie działa jako czynnik odkwaszający, ale wpływa na podtrzymanie odczynu i podkarmia rośliny. Rośliny też potrzebują wapna do budowy swojej masy – dodaje hodowca.

Jeżeli chodzi o potas, to musimy pamiętać o jego trwałości i obecności w glebie, która szacowana jest na ok. 3 miesiące. Oznacza to, że potas podany jesienią nie będzie dla nas czynnikiem plonotwórczym przez cały kolejny rok. Jesienią właściciele gospodarstwa stosują mniej więcej 1/3 całorocznej zalecanej dawki. Karol Żywalewski zawsze powtarza, że pewna ilość potasu musi być zastosowana jesienią, bo jest to składnik, który ma przede wszystkim pomóc roślinie w zimowaniu. Dopiero potas podany wczesną wiosną zaczyna pracować na plon, na lepszą gospodarkę wodną. Myśląc o ilości i jakości plonu potas powinno się stosować wiosną możliwie jak najwcześniej, czyli na przełomie lutego i marca.

Gospodarstwo produkuje separat z gnojowicy, którym ścielone są legowiska dla bydła
  • Gospodarstwo produkuje separat z gnojowicy, którym ścielone są legowiska dla bydła


Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Zdjęcia: Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody