Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Timac Agro zdobywcą Izydora 2022. „Doradztwo odgrywa najważniejszą rolę w rozwoju rolnictwa”

Paweł Mikos
Kategoria: Uprawa
Timac Agro zdobywcą Izydora 2022. „Doradztwo odgrywa najważniejszą rolę w rozwoju rolnictwa”
Uprawa Izydory 2022
Data publikacji 04.11.2022r.

W plebiscycie Izydory 2022 w kategorii Chemia rolnicza zwycięzcą została spółka Timac Agro Polska. Agata Stolarska, prezes spółki przyznała, że Izydor to nagroda wyjątkowa, ponieważ jest przyznawana przez samych rolników. Uważa także, że polscy rolnicy poradzą sobie z wymaganiami Zielonego Ładu, a sposobem na to może być rolnictwo zrównoważone.

Izydory – wyróżnienie dla firm przyjaznych rolnikom, które przyznają sami rolnicy

Podczas gali plebiscytu Izydory 2022, która odbyła się 27 października w Poznaniu, wręczono statuetki Izydora dla firm przyjaznych rolnikom. Co istotne, to sami rolnicy wskazują i głosują na te przedsiębiorstwa, które w największym stopniu o nich dbają. W tym roku gospodarze, w tym Czytelnicy Tygodnika Poradnika Rolniczego mogli wybierać 18 firm w 6 kategoriach, a jedną z nich była „Chemia rolnicza”.

r e k l a m a

Timac Agro Polska zwycięzcą Izydora 2022 w kategorii Chemia rolnicza

– Chemia rolnicza to nie jest prosty temat. Z jednej strony trzeba pomóc rolnikom zwalczać chwasty i choroby, a z drugiej strony pozostaje kwestia coraz bardziej zaostrzonych regulacji i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Ale też różnych eko-terrorystów, którzy naginają debatę publiczną. W tych trudnych warunkach osiągacie Państwo wspaniałe wyniki, a najwięcej głosów w naszym plebiscycie otrzymała firma Timac Agro Polska. Gratulujemy! – ogłosił werdykt Piotr Chrobot, prezes Polskiego Wydawnictwa Rolniczego.

Wyrazy uznania należą się także pozostałym dwóm przedsiębiorstwom, które znalazły się w wielkim finale w tej kategorii, czyli Agrii Polska oraz Innvigo.

– Bardzo dziękuję wszystkim bardzo za te głosy. Przede wszystkim naszym klientom, gospodarstwom, z którymi współpracujemy od ponad 17 lat. Myślę, że to jest fantastyczny wyraz zaufania tym bardziej w tak trudnych czasach, ale myślę że razem jesteśmy w stanie godzić te wyzwania przed którymi stoi rolnictwo, czyli obostrzenia środowiskowe, realia rynkowe, problemy surowcowe, czyli to wszystko z czym branża chemiczna się zmaga – mówiła Agata Stolarska, prezes Timac Agro Polska.

Podziękowała także 150 pracownikom firmy, którzy pracują w całej Polsce i każdego dnia docierają do kilkuset gospodarstw rolnych i wspierają rolników w ich decyzjach.

Agata Stolarska: z rolnikami trzeba po prostu być i dzielić z nimi problemy

Izydor to nagroda wyjątkowa, więc odczucia też są wyjątkowe. Myślę, że to jest naprawdę jedna z niewielu nagród, jeśli nie jedyna na rynku, która faktycznie pochodzi z głosów naszych klientów, rolników, więc tym bardziej czuję się wyjątkowo – mówiła prezes Timac Agro Polska tuż po otrzymaniu statuetki i tytułu „Firmy przyjaznej rolnikom”.

Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że w tegorocznym plebiscycie Izydory swój głos na firmy z branży Agro oddało około 20 tys. rolników. Z tego powodu firmy tak wysoce cenią sobie ten laur. A jak przekonać rolników do siebie, sprawić, żeby spółka była postrzegana jako partner w codziennym prowadzeniu gospodarstwa?

– Myślę że przepis na to jest łatwy, a jednocześnie trudny, bo sprowadza się zarówno i aż do tego, żeby po prostu być blisko rolnika, żeby być z nimi na co dzień. Zarówno w tych dobry, jak i w tych gorszych czasach. Kiedy faktycznie są dobre ceny płodów, dobre ceny środków do produkcji, jak i w czasach, kiedy te wszystkie zależności rynkowe są bardzo zaburzone. Po prostu być przy rolnikach i dzielić z nimi te problemy – uważa Agata Stolarska.

Jak zauważa prezes Timac Agro Polska, ten rok był i jest bardzo trudny dla rolników, ze względu na wysokie ceny nawozów i innych środków do produkcji oraz problemu z dostępnością tych produktów. To spowodowało, że rolnicy musieli z głową ułożyć nie tylko odpowiedni plan nawożenia, ale cała produkcję, żeby osiągnąć odpowiedni plon, który zapewni także zakładany zysk z pola.

r e k l a m a

Jak rolnicy mogą sprostać wymaganiom Europejskiego Zielonego Ładu?

Na dodatek, oprócz skutków napaści Rosji na Ukrainę, co w ogromnym stopniu wpływa na rynki rolne, za chwilę będziemy mieli do czynienia z nowymi wymogami związanymi z Europejskim Zielonym Ładem. Jak w takich warunkach, rolnik może poukładać wszystkie prace w gospodarstwie, żeby osiągnąć optymalny plon i zysk?

– Jest to skomplikowane pytanie. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, za to w rolnictwie najczęściej słyszy się odpowiedź, która jest jednocześnie zgodna z prawdą, czyli: „to zależy”. To zależy co uprawiamy. To zależy jakie mamy stosujemy, jakimi zasobami dysponujemy, to zależy na jaki się nastawiamy plon. Wszystko rozpoczyna się od diagnozy. Należy analizować to czym gospodarujemy, czym dysponujemy w gospodarstwie – mówiła Agata Stolarska.

Według niej, rolnictwo zrównoważone jest obecnie najbardziej odpowiednim modelem rolnictwa, które godzi wszystkie interesy, czyli jednocześnie zapewnia spełnienie wytycznych Zielonego Ładu, w tym  ograniczenia zużycia środków ochrony roślin czy nawozów, ale też powiększania obszarów, gdzie gospodarujemy na bazie rolnictwa ekologicznego.

– Tak naprawdę rolnictwo zrównoważone jest to jest to najpierw analiza tego czym dysponujemy w gospodarstwie, czyli analiza gleby i dostosowanie naszego nawożenia do warunków, które panują w tym gospodarstwie. Zatem z jednej strony mamy wymagania plonu, tego co potrzebujemy dać roślinie, żeby ona faktycznie nam ten plon wygenerowała i jednocześnie nie zużywając  gleby i zasobów, które mamy w gospodarstwie. To jest trudne, ale jest naprawdę do zrobienia i myślę, że mamy takie rozwiązania. I w tym przypadku doradztwo odgrywa najważniejszą rolę. I to dzięki temu doradztwu właśnie ta nagroda Izydora i wyróżnienie jest taką satysfakcją – dodała szefowa Timac Agro Polska.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim pracownikom Timac Agro zdobycia Izydora 2022!

Paweł Mikos

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a