Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

To już 30 lat BASF w Polsce!

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
To już 30 lat BASF w Polsce!
Uprawa
Data publikacji 17.01.2023r.

Rok 2022 był dla BASF Polska rokiem wyjątkowym. Firma świętowała 30 lat obecności na polskim rynku i z tej okazji 23 listopada ub.r. w Elektrowni Powiśle w Warszawie odbyła się specjalna konferencja.

Podczas spotkania Katarzyna Byczkowska, dyrektorka zarządzająca BASF Polska, zwróciła uwagę na wyzwania, z którymi zmagają się branże bliskie BASF, takie jak rolnictwo, zdrowie i higiena człowieka, motoryzacja i transport czy budownictwo. Wspomniała także o takich segmentach jak energia, gospodarka tworzywami sztucznymi czy digitalizacja, w których także pojawia się przestrzeń do wprowadzania innowacji.

r e k l a m a

W kierunku zeroemisyjności

W większości obszarów głównym wyzwaniem współczesności jest ograniczanie emisji CO2, na które BASF ma w swoim portfolio wiele innowacyjnych odpowiedzi, o których na konferencji opowiedzieli eksperci z działów BASF Polska w kolejnej części spotkania.

Naszą globalną strategią już od wielu lat jest tworzenie chemii dla zrównoważonego rozwoju. Globalnie i lokalnie skupiamy się na tworzeniu i implementacji innowacyjnych produktów zgodnych z tą właśnie strategią niezależnie od wyzwań, które stawia przed nami sytuacja gospodarcza. W naszych planach koncentrujemy się m.in. na rozwiązaniach dla gospodarki obiegu zamkniętego czy dążeniu do zeroemisyjności. BASF wspiera cele Europejskiego Zielonego Ładu i ambicje Europy w dążeniu do neutralności klimatycznej, poprzez dostarczanie innowacji, takich jak materiały izolacyjne do energooszczędnych domów, materiały do elektromobilności czy rozwiązania cyfrowe dla zrównoważonego rolnictwa – powiedziała Katarzyna Byczkowska, dyrektorka zarządzająca BASF Polska.

Jakie innowacje dla rolnictwa wporwadził BASF?

Cezary Urban, dyrektor działu Agricultural Solutions opowiedział o wybranych produktach, które wspierają rolników w uprawach. Revysol pomaga uzyskać wyższe i zdrowsze plony, niezależnie od pogody. Systiva z kolei pomaga w zwalczaniu chorób i pozwala zaoszczędzić czas, a feromon RAK 3+4 pozwala na biologiczną redukcję szkodników w sadownictwie.

W sumie na 30-lecie działalności firma Basf przygotowała listę 30 najważniejszych innowacji wprowadzonych przez wszystkie działy organizacji. W segmencie agro jest ich wiele, ale wybrano 5, o których najważniejsze informacje w telegraficznym skrócie poniżej:

Revysol

Jest innowacyjną grzybobójczą substancją czynną zapewniającą wyjątkowe właściwości lecznicze oraz długotrwałą ochronę przed szerokim spektrum chorób najbardziej kluczowych upraw na całym świecie. Działa dużo skuteczniej niż standardowe produkty, dzięki czemu rolnicy mogą zmaksymalizować swoje plony i ich jakość. Wysoka skuteczność, natychmiastowe i długotrwałe działanie oraz skuteczność w szerokim zakresie temperatur, to jedne z głównych cech produktów zawierających Revysol. Ta nowa molekuła trafiła na początku do technologii ochrony zbóż, ale ciągle jest rozwijania.

Systiva 333 FS

Ten produkt jest najlepiej poznany przez plantatorów jęczmienia. Od początku pojawienia się na rynku był marketingowo pozycjonowany jako fungicyd donasienny, bo z jednej strony jest to zaprawa aplikowana jak każda inna, a z drugiej strony, działanie produktu zastępuje konieczność stosowania ochrony nalistnej w terminie T1. Produkt ma obecnie szerszą rejestrację. Można Systivę stosować w jęczmieniu ozimym i jarym, a także w pszenicy ozimej i życie ozimym.

RAK 3+4

Pod tą nazwą kryją się feromony stosowane, aby uniemożliwić szkodliwym owadom rozmnażanie się. Zadaniem produktu jest tuszowanie działania feromonów wydzielanych przez samice szkodników. Syntetyczne feromony uwalniane w wysokich stężeniach z dozowników do powietrza zakrywają naturalne substancje wabiące samców do samic. RAK 3+4 to zawieszki w formie dyspenserów. Stosuje się je, aby uniemożliwić rozwój owocówki jabłkóweczki i zwójki siatkóweczki w uprawach czereśni, jabłoni, grusz oraz wiśni.

ecovio

To uniwersalne biotworzywo o wysokiej jakości, opracowane przez firmę BASF, które posiada certyfikat biodegradowalności i kompostowalności. Folia ściółkująca wykonana z ecovio M jest dziś z powodzeniem stosowana w rolnictwie i ogrodnictwie. Dzięki niej można zwiększyć plony, zaoszczędzić zużycie wody i zminimalizować stosowanie środków ochrony roślin. Folia ta ulega całkowitej biodegradacji przez mikroorganizmy występujące naturalnie w glebie – bakterie i grzyby. Po zakończeniu sezonu nie trzeba zbierać jej z pola ani utylizować, a jedynie zaorać jej pozostałości oszczędzając tym samym czas i pieniądze.

xarvio Digital Farming Solutions

Ta aplikacja pomaga w pełni – w prosty i przystępny sposób – wykorzystać potencjał pól i poszczególnych ich stref. Podwyższona wydajność, oszczędność czasu i optymalizacja produkcji roślinnej przyczyniają się do zrównoważonego rolnictwa. To lepszy wgląd, mniejsze ryzyko i pewność planowania oraz podejmowania decyzji. Wystarczy tylko jedno zdjęcie, aby rozpoznać czynniki stresowe na polu. xarvio SCOUTING identyfikuje chwasty, klasyfikuje i liczy insekty znajdujące się w żółtej pułapce, rozpoznaje choroby, analizuje uszkodzenia liści, wschodzenie roślin oraz pobór azotu.

Katarzyna Byczkowska, dyrektorka zarządzająca BASF Polska

  • Katarzyna Byczkowska, dyrektorka zarządzająca BASF Polska

r e k l a m a

W ofercie BASF: katalizatory, kosmetyki, lakiery... i jeszcze więcej

Dyrektorka działu Personal Care Tatiana Wróblewska, opowiedziała o innowacyjnych rozwiązaniach w obszarze higieny i zdrowia, m.in. o filtrach UV, chroniących skórę człowieka przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.

Rozwiązania dla branży samochodowej przedstawił Marcin Walczak, sales manager w BASF Polska, m.in. lakiery samochodowe o obniżonym śladzie węglowym z linii eco balance. Istotne w branży automotive są także katalizatory samochodowe, produkowane w zakładzie BASF znajdującym się w Środzie Śląskiej, które pomagają zredukować 99% zanieczyszczeń powietrza, o czym opowiedział dyrektor zakładu Jan Eberhardt.

W wielu branżach wykorzystywany jest asortyment działu Performance Materials, którego dyrektorem jest Sławomir Górski. Opowiedział on o produkcie Elastan 6568/107, który jest wykorzystywany np. do tworzenia podłoża na placach zabaw. Produkt ten charakteryzuje się dużą paletą zastosowań, bezpieczeństwem w procesie produkcyjnym, a także możliwością wielokrotnego użycia ścieru gumowego (zgodnie z hasłem: „Give a rubber a second chance).

Katarzyna Jedynak – szefowa działu Customer Development oraz sprzedaży, opowiedziała gościom o rozwiązaniach BASF dla gospodarki obiegu zamkniętego. Zaprezentowała m.in. szczegóły projektu ChemCycling, czyli chemicznego recyklingu, który pozwala na produkcję spodni trekkingowych ze zużytych opon, a także biodegradowalny polimer ecovio – z którego produkowane są m.in. worki na bioodpady czy folia do ściółkowania, wykorzystywana w rolnictwie.

BASF Polska od lat jest społecznie odpowiedzialni w biznesie

BASF Polska to nie tylko działalność produkcyjna i handlowa. Od wielu lat firma prowadzi różne inicjatywy związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. W 2011 r. BASF Polska została partnerem laboratorium chemicznego w Centrum Nauki Kopernik, gdzie do dziś dzieci i młodzież mogą odkrywać tajniki chemii. Na uczelniach działamy na zasadzie zajęć specjalistycznych i programów dla studentów. Współpracujemy z Politechniką Warszawską, gdzie stworzono specjalny przedmiot Zarządzanie Biznesem Technologicznym. Firma współpracuje także z Politechniką Wrocławską i Politechniką Śląską, a także z uczelniami rolniczymi.

Za tegoroczny duży sukces można uznać także konkurs „Drive Innovation – Przyszłość Transportu”, zorganizowany z myślą o studentach kierunków i uczelni technicznych. Projekty, które zostały zgłoszone do konkursu spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony jury. BASF Polska wspiera także społeczności lokalne w miejscach działania swojego biznesu. Począwszy od pomocy finansowej czy produktowej, np. w pandemii COVID-19, kończąc na działalności charytatywnej np. przy wsparciu osób z Ukrainy po wybuchu wojny w tym kraju.

W październiku 2022 r. ukazała się również trzecia odsłona kampanii „Chemia jest Kobietą”, która ma być zachętą dla wszystkich kobiet, zarówno tych młodszych, które dopiero wchodzą na ścieżkę swojej zawodowej kariery, jak i tych starszych, z dużym doświadczeniem, by podejmować odważne decyzje zawodowe. W tej edycji organizatorki zdecydowały się zaprezentować wizerunki klientek BASF Polska, które na co dzień pracują w męskich zespołach.

Cezary Urban, dyrektor działu Agricultural Solutions

  • Cezary Urban, dyrektor działu Agricultural Solutions

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1-2/2023 na str. 26. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a