Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wielkie święto plonów pod Belwederem

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Wielkie święto plonów pod Belwederem
Uprawa wiadomości z branży
Data publikacji 21.09.2022r.

Na dziedzińcu Belwederu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego Małżonki Agaty Kornhauser–Dudy odbyło się 11 września br. tradycyjne święto plonów – Dożynki Prezydenckie.

Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych. Dożynki Prezydenckie po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Dla Prezydenta RP to spotkanie stanowi okazję do podziękowania i złożenia hołdu tym, którzy pracują na roli.

r e k l a m a

Mimo trudności w rolnictwie, plony są satysfakcjonujące 

Jest za co dziękować polskim rolnikom, bo mimo drożyzny na rynku nawozów i paliw i sporych perturbacji pogodowych wczesną wiosną, plony zbóż i rzepaku są całkiem satysfakcjonujące. Pisaliśmy zresztą w ostatnich wydaniach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” o inicjatywach firm Chemirol, PROCAM i Agrii, które wspólnie z rolnikami i na bazie oferty dystrybuowanych środków produkcji i autorskich programów ochrony, podjęli próby bicia gospodarskich, a nawet krajowych rekordów plonowania.

Prezydent Andrzej Duda odbył wiele rozmów z rolnikami i przedstawicielami organizacji branżowych. Właśnie rozmawia (od prawej) ze Stanisławem Kacperczykiem – wiceprzewodniczącym Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, prezesem Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych i z Marianem Sikorą – przewodniczącym Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, prezesem Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych

  • Prezydent Andrzej Duda odbył wiele rozmów z rolnikami i przedstawicielami organizacji branżowych. Właśnie rozmawia (od prawej) ze Stanisławem Kacperczykiem – wiceprzewodniczącym Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, prezesem Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych i z Marianem Sikorą – przewodniczącym Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, prezesem Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych

r e k l a m a

Plony godne podziwu

Plony godne podziwu chociaż zapewne wielu rolników nie ma powodu do świętowania. Średnio jest dobrze, ale przecież wielu rolników w kraju nie uniknęło lokalnych nawałnic gradobicia, ale i sezonu prawie bez opadów. Dożynki są symbolem, ale przecież czekamy jeszcze na żniwa roślin bobowatych, ziemniaków, buraków cukrowych, słonecznika czy bardzo ważnej kukurydzy ziarnowej.

Warto jednak podziękować za to, co już udało się zebrać i z czego chleb jest na każdym również prezydenckim stole. Podanie chleba Prezydentowi RP to najważniejszy moment i symbol Ceremoniału Dożynkowego. Prezydent gorąco dziękował rolnikom za ciężką pracę, trud i zrozumienie, a także zapewnił, że jest gotów do wspierania wszystkich zmian, które będą służyły polskim rolnikom. Na to liczymy, a na szerszą fotolerację z Gościńca Dożynkowego odsyłamy na strony 88–90 bieżącego wydania TPR.
Podanie chleba Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i małżonce Agacie Kornhauser-Dudzie. Do tego symbolu Ceremoniału Dożynkowego Prezydent odniósł się na Twitterze pisząc: „Chleb na stole moim, mojej rodziny, przyjaciół i w każdym polskim domu, jest dzięki trudowi i wysiłkowi polskiego rolnika. Gdyby nie było tego wysiłku, dotknięcia ziemi ręką, potu, który w ziemię wsiąka, to byśmy tego chleba nie mieli. Polscy rolnicy w swoją pracę wkładają serce, bardzo często realizując tradycję rodzinną z dziada pradziada i wymagają przede wszystkim szacunku. A ten szacunek oznacza, że wtedy, kiedy jest potrzeba, ta pomoc musi być w ich stronę skierowana”

  • Podanie chleba Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i małżonce Agacie Kornhauser-Dudzie. Do tego symbolu Ceremoniału Dożynkowego Prezydent odniósł się na Twitterze pisząc: „Chleb na stole moim, mojej rodziny, przyjaciół i w każdym polskim domu, jest dzięki trudowi i wysiłkowi polskiego rolnika. Gdyby nie było tego wysiłku, dotknięcia ziemi ręką, potu, który w ziemię wsiąka, to byśmy tego chleba nie mieli. Polscy rolnicy w swoją pracę wkładają serce, bardzo często realizując tradycję rodzinną z dziada pradziada i wymagają przede wszystkim szacunku. A ten szacunek oznacza, że wtedy, kiedy jest potrzeba, ta pomoc musi być w ich stronę skierowana”

Przeczytaj także:
Polskie mleczarnie na Gościńcu Dożynkowym w Belwederze [FOTO]

fot. Krzysztof Wróblewski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 39/2022 na str. 28.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a