Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dożynki w Klewkach: bogaty program święta z strongmanami w tle

Małgorzata Janus
Kategoria: Wieś i Rodzina
Dożynki w Klewkach: bogaty program święta z strongmanami w tle
Wieś i Rodzina życie wsi
Data publikacji 02.10.2022r.

Tegoroczne dożynki w Klewkach obfitowały w wyjątkowe atrakcje. Oprócz doskonałej kuchni, występów kapel ludowych, konkursów i warsztatów tematycznych, można było obejrzeć niezwykły show – pokazy siły. Do warmińskiej wsi przybyli bowiem strongmani, którzy wzbudzili ogromne zainteresowanie.

Dożynki w Klewkach w gminie Purda w powiecie olsztyńskim odbyły się 28 sierpnia w piękny, upalny dzień. Rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele. Tuż po liturgii korowód dożynkowy udał się na wiejskie boisko sportowe, gdzie na uczestników imprezy czekały suto zastawione stoły, stoiska z rękodziełem i produktami lokalnych twórców. Z myślą o najmłodszych przygotowano m.in. dmuchańce, spotkanie z bohaterami Disneyowskich kreskówek oraz pokaz baniek mydlanych.

r e k l a m a

Dożynki to piękny obyczaj 

Skoczną, wesołą muzykę słychać było już z oddali. Korowód wraz z gośćmi dotarł pod scenę, na której występowały „Szczęściary” ze Szczęsnego, przystrojone w oryginalne stroje ludowe i warmińskie czepce.

Część oficjalną uroczystości otworzyła Teresa Chrostowska – wójt gminy Purda. W przemówieniu zwróciła się do rolników, którym podziękowała za całoroczny wysiłek.

– Dożynki to piękny obyczaj, część naszej kultury i tożsamości. Tylko wy i wasze rodziny wiecie, jak wiele trzeba cierpliwości i poświęcenia w ciężkiej pracy na roli. Z wdzięcznością i szacunkiem pochylam przed wami głowę. Niech te dożynki będą czasem wytchnienia i dobrej zabawy – zachęciła do wspólnego świętowania.

Na scenę zaproszono lokalnych producentów żywności, którzy otrzymali nagrody za wkład w najwyższej klasy produkcję rolno-spożywczą.

Henryk Żuchowski – dyrektor KRUS z oddziału w Olsztynie, zwrócił się do druhów z OSP w Prudzie, składając im wyrazy szacunku za trud, poświęcenie i służbę na rzecz lokalnej społeczności. W dowód uznania przekazał torbę przedmedyczną, żywiąc nadzieję, że wesprze akcje ratownicze.

Laureatki dożynkowych konkursów. Fraszynki, stoisko Jutrzenek i wieniec Marcinkowianek

  • Laureatki dożynkowych konkursów. Fraszynki, stoisko Jutrzenek i wieniec Marcinkowianek

r e k l a m a

Warnijsko godka bez tajemnic

Po przemówieniach rozpoczęła się zabawa przy dźwiękach „Warnijsko Kapeli” pod kierownictwem Wojciecha Deligi. Część publiczności bawiła się pod sceną, pozostali kosztowali lokalnych przysmaków, wyplatali wianki na warsztatach etnograficznych, uczyli się wykonywać kwiaty z bibuły, a najmłodsi starali się stworzyć włas­ną lalkę motankę.

Kolejną atrakcją było spotkanie z mistrzem gwary warmińskiej, Łukaszem Ruchem. Warnijsko godka nie kryła tajemnic przed najstarszymi mieszkańcami Warmii. Bywało, że młodzi nie potrafili rozwikłać zagadki, co w gwarze oznacza dane słowo. Ci, którzy znali odpowiedź, byli nagradzani słodkościami.

Jurorzy kosztowali lokalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń. Na stołach dominowały baby drożdżowe, wytrawne zupy i babka ziemniaczana. W konkursie kulinarnym brane były pod uwagę walory estetyczne, smakowe oraz wartość tradycyjna potrawy. Komisja konkursowa przyznała pierwszą nagrodę „Skajbabkom” ze Skajbot za fraszynki z mięsem i sosem letnim (rodzaj kotletów ziemniaczanych z farszem) oraz ciasto z kiszoną kapustą. W konkursie na najpiękniejsze stoisko dożynkowe zwyciężyły „Jutrzenki” z Klewek, zaś najpiękniejszy wieniec dożynkowy wyplotły „Marcinkowianki”.

Stoiska dożynkowe cieszyły oko i podniebienie. Na stoisku Marcinkowianek można było zaspokoić pragnienie lemoniadą

  • Stoiska dożynkowe cieszyły oko i podniebienie. Na stoisku Marcinkowianek można było zaspokoić pragnienie lemoniadą

Dożynki mocne jak żadne inne

Tłumy przyciągnął Pokaz Strongmanów. Do Klewek przyjechali Marek Czajkowski i Krystian Makowiecki – utytułowani sportowcy, zdobywcy najwyższych nagród.

– Marek jest obecnie najsilniejszym człowiekiem w Polsce. Stanął również na podium, wygrywając Mistrzostwa Europy Strongman – zapowiedział kolegę Krystian Makowiecki.

Do Klewek przyjechałem nieprzypadkowo. To moja rodzinna miejscowość, w której się wychowałem i dorastałem. Darzę ją szczególnym sentymentem – powiedział zdobywca II miejsca Pucharu Polski Strongman 2021.

Siłacze podnosili sztangi ważące ponad 200 kg. Do zabawy chętnie włączyła się publiczność. Najpierw swoich sił próbowały dzieci w konkurencji przetaczania opony. Na zwycięzców czekały nagrody. Do zawodów stanęli też panowie. Wielu z nich przekonało się, że sukcesem może być przesunięcie sztangi zaledwie o centymetr. Jednak największe wrażenie zrobiły kobiety, które zgłosiły się do kolejnych konkurencji. Jedną z nich było jak najdłuższe utrzymanie 10-kilogramowego krążka w wyprostowanych rękach. Wyzwanie podjęły członkinie kół.

Proszę państwa, na Warmii padł rekord! Ponad minuta! Mieszkają tutaj bardzo silne kobiety, nigdzie tak mocnych nie spotkałem – powiedział z uznaniem Marek Czajkowski.

Po zmaganiach uczestnicy zabawy pozowali do selfie ze strongmanami. Można było też liczyć na sympatyczną rozmowę i autograf. Dożynki zakończyła taneczna impreza przy dźwiękach ludowej muzyki.

Ku zaskoczeniu uczestników zabawy, konkurs wygrała wójt gminy, Teresa Chrostowska (po prawej), która pokonała „siłaczkę” z KGW „Skajbabki”

  • Ku zaskoczeniu uczestników zabawy, konkurs wygrała wójt gminy, Teresa Chrostowska (po prawej), która pokonała „siłaczkę” z KGW „Skajbabki”


fot. Małgorzata Janus

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 37/2022 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a