StoryEditorżycie wsi

Dożynki w Klewkach: bogaty program święta z strongmanami w tle

27.09.2022., 11:09h
Tegoroczne dożynki w Klewkach obfitowały w wyjątkowe atrakcje. Oprócz doskonałej kuchni, występów kapel ludowych, konkursów i warsztatów tematycznych, można było obejrzeć niezwykły show – pokazy siły. Do warmińskiej wsi przybyli bowiem strongmani, którzy wzbudzili ogromne zainteresowanie.

Dożynki w Klewkach w gminie Purda w powiecie olsztyńskim odbyły się 28 sierpnia w piękny, upalny dzień. Rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele. Tuż po liturgii korowód dożynkowy udał się na wiejskie boisko sportowe, gdzie na uczestników imprezy czekały suto zastawione stoły, stoiska z rękodziełem i produktami lokalnych twórców. Z myślą o najmłodszych przygotowano m.in. dmuchańce, spotkanie z bohaterami Disneyowskich kreskówek oraz pokaz baniek mydlanych.

Dożynki to piękny obyczaj 

Skoczną, wesołą muzykę słychać było już z oddali. Korowód wraz z gośćmi dotarł pod scenę, na której występowały „Szczęściary” ze Szczęsnego, przystrojone w oryginalne stroje ludowe i warmińskie czepce.

Część oficjalną uroczystości otworzyła Teresa Chrostowska – wójt gminy Purda. W przemówieniu zwróciła się do rolników, którym podziękowała za całoroczny wysiłek.

– Dożynki to piękny obyczaj, część naszej kultury i tożsamości. Tylko wy i wasze rodziny wiecie, jak wiele trzeba cierpliwości i poświęcenia w ciężkiej pracy na roli. Z wdzięcznością i szacunkiem pochylam przed wami głowę. Niech te dożynki będą c...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 07:00