r e k l a m a

Partner serwisu

OSP Stobno o krok od wstąpienia w szeregi KSRG

Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 24.04.2021r.

Prezes Wojciech Różalski do Ochotniczej Straży Pożarnej w Stobnie wstąpił w wieku szesnastu lat. Funkcję prezesa pełni nieprzerwanie od dwudziestu pięciu lat tj. od 1996 roku.

r e k l a m a

110-lecie istnienia OSP Stobno

W gminie Godziesze Wielkie, położonej w pobliżu Kalisza, w której funkcjonuje trzynaście jednostek OSP, leży niewielka wieś Stobno z prężnie działającą drużyną strażacką. Tylko jedna z nich jest zrzeszona w krajowym systemie KSRG, jest to OSP Godziesze Wielkie.

Nic w tym dziwnego – mówi prezes Wojciech Różalski. – Godziesze Wielkie są największą jednostką w naszej gminie, dysponują najlepszym sprzętem. Razem z wójtem Józefem Podłużnym, który pełni również funkcję prezesa gminnego OSP, poczyniliśmy już pierwsze kroki, by w przyszłym roku nasza jednostka również należała do KSRG – powiedział dh Różalski. – Wkrótce będziemy obchodzić jubileusz 110-lecia istnienia stobnickiej OSP i taki awans byłby dla nas wyróżnieniem oraz zobowiązaniem do bardziej wytężonej pracy.

OSP Stobno została założona w 1912 r., a pomysłodawcą i inicjatorem był mieszkaniec wsi Edward Byczyński, który jako pierwszy prezes stobnickiej OSP cały ciężar organizacyjny wziął na swoje barki.

Zespół OSP Stobno liczy obecnie czterdziestu ośmiu strażaków, w tym szesnastu jest przeszkolonych do udziału w akcjach. Tych akcji nie brakuje, w 2020 r. strażacy wyjeżdżali ponad dwadzieścia razy. Jak będzie w bieżącym? Oby mniej, do połowy kwietnia strażacy interweniowali dziesięć razy.

Oczywiście, że chcielibyśmy uczestniczyć w jak najmniejszej ilości akcji – mówi prezes dh Wojciech Różalski. – Mam na myśli tragedie ludzkie, jakie zawsze niosą ze sobą pożary i zdarzenia drogowe.

Finanse największą bolączką jednostki

r e k l a m a

Największą bolączką strażaków ze Stobna – jak twierdzi dh Różalski – są finanse. Na szczęście druhowie mogą liczyć na wsparcie ze strony urzędu gminy z wójtem Józefem Podłużnym na czele oraz zawsze im przychylnego i gotowego ich wspierać komendanta PSP w Kaliszu dh Sławomira Kotońskiego.

Biorąc pod uwagę ilość działających w gminie Godziesze Wielkie jednostek OSP, to moim zdaniem wójt radzi sobie bardzo dobrze – mówi dh Wojciech Różalski. – Dotychczas, zanim nastała pandemia, finansowo radziliśmy sobie nieźle. Pozyskiwaliśmy pewne środki z organizowania dla mieszkańców gminy różnego rodzaju imprez okolicznościowych, takich jak sylwester, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka. A i różnych zabaw tanecznych w naszej remizie nie brakowało. Teraz koronawirus z dnia na dzień wszystko nam odebrał – mówi prezes Różalski.


Pierwsze miejsce drużyny kobiecej w zawodach gminnych
  • Pierwsze miejsce drużyny kobiecej w zawodach gminnych

Strażacy odpowiednio przygotowani do wstąpienia w szeregi KSRG

Czy strażacy myśląc o wstąpieniu do krajowego systemu KSRG – choćby z racji sprzętu, jakim dysponują – są odpowiednio przygotowani? Prezes Wojciech Różalski twierdzi, że jak najbardziej. Obecnie posiadają trzy samochody: lekki ratowniczo-rozpoznawczy marki Opel Movano, STAR 244 GBA oraz Jelcz GCBA, który dostali w prezencie od sąsiedniej jednostki OSP Lis.

Poza samochodami dysponujemy również pontonem z silnikiem zaburtowym – mówi dh Różalski. – Przez naszą gminę, zaledwie dwa kilometry od Stobna przepływa rzeka Prosna. W pobliżu znajduje się również staw przeciwpożarowy. Takie miejsca zawsze niosą za sobą pewne niebezpieczeństwa, więc jesteśmy przygotowani do podjęcia natychmiastowych zadań prowadzonych na wodzie.

Jak większość strażaków-ochotników w Polsce również druhowie z OSP Stobno angażują się w walkę z epidemią. Od dłuższego czasu w porozumieniu z urzędem gminy wzięli na swoje barki transport mieszkańców chcących się zaszczepić na COVID-19. Najczęściej jeżdżą do punktu szczepień w szpitalu w pobliskiej Wolicy.


Pożar nieużytków rolnych
  • Pożar nieużytków rolnych
Prezes Różalski jest dumny ze swoich strażaków, zaś perspektywa rychłego wejścia w szeregi KSRG jeszcze bardziej napawa go optymizmem. Czy jednak do pełni szczęścia brakuje czegoś strażakom z OSP Stobno?

Nigdy nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej – mówi dh Wojciech Różalski. – Wspomniałem na wstępie o finansach. Czeka nas duża inwestycja, planujemy wybudować garaże dla dwóch wozów. Murowane, z prawdziwego zdarzenia. Mają one stanąć na zakupionym przez nas wcześniej placu. Liczymy, że uda się pozyskać sponsora, który pomoże zrealizować nasze marzenia – powiedział na zakończenie prezes Wojciech Różalski.


Od lewej pierwszy rząd: Wiesław Bączak – skarbnik, Wiesław Bączak – gospodarz, Eugeniusz Kurzawa – naczelnik, drugi rząd: dh Michał Stępień, Wojciech Różalski – prezes, Paweł Różalski – sekretarz oraz Leszek Spychała – wiceprezes
  • Od lewej pierwszy rząd: Wiesław Bączak – skarbnik, Wiesław Bączak – gospodarz, Eugeniusz Kurzawa – naczelnik, drugi rząd: dh Michał Stępień, Wojciech Różalski – prezes, Paweł Różalski – sekretarz oraz Leszek Spychała – wiceprezes
Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: OSP Stobno

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Czapka z daszkiem – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Czapka z daszkiem – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

27,00 zł

Cena regularna 35,00 zł

SPRAWDŹ

Widziałeś już nasze video "Czy wieś może być lepszym miejsca do życia niż miasto? Wywiad z Magdaleną Michalak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody