StoryEditorCiągniki

Jaki jest idealny ciągnik dla polskiego rolnika?

26.10.2020., 19:10h
Moc najlepiej powyżej 100 KM, bezpieczeństwo, niskie zużycie paliwa i komfort pracy, zwłaszcza klimatyzacja i amortyzacja fotela kierowcy. Taki jest przepis na nowy ciągnik rolniczy, który mógłby być idealną maszyną rolniczą dla polskich rolników.

Jaka moc ciągnika jest najlepsza dla polskich gospodarstw rolnych?

Niedawno jedna z firm przeprowadzających badania ankietowe zapytała rolników o to jakie cechy powinien mieć nowy ciągnik rolniczy.

Ankietowani rolnicy wskazali, że najczęściej wskazywali na ciągniki o mocach od 110 do 130 KM oraz w przedziale 150–170 KM.

Nieco inaczej to wygląda jeśli spojrzymy na ilość rejestracji nowych ciągników według danych CEPiK z września 2020 r. Tutaj rozkład mocy ciągników wygląda następująco:

  • o mocy 71–100 KM – 2097 nowych ciągników;
  • o mocy 101–140 KM – 1765 nowych ciągników;
  • o mocy 141–200 KM – 1424 nowych ciągników.

Rozbieżności mogą wynikać z dwóch kwestii – po pierwsze z metodologii badań, a po drugie w zestawieniu CEPiK są ujęte wszystkie ciągniki, także te wykonujące prace komunalne czy na plac budowy, które nie mają nic wspólnego z rolnictwem.

 

Jakie wyposażenie musi posiadać nowy ciągnik rolniczy?

Ze wspomnianej ankiety wnika, że rolnicy kupujący ciągniki o mocy powyżej 100 KM cenią sobie komfort pracy. Ale nie można się temu dziwić – wszak w kabinie ciągnika muszą spędzać czasem po kilkanaście godzin dziennie.

Oto jakie wyposażenie powinien mieć odpowiedni ciągnik rolniczy:

  • klimatyzacja – tę odpowiedź wskazało 100% ankietowanych;
  • amortyzowany pneumatycznie fotel operatora – wybrało 100% rolników;
  • amortyzacja przedniej osi – wskazana przez 83% respondentów;
  • amortyzacja kabiny –wybór 30% ankietowanych.

Niektórzy zwracali także uwagę na takie wyposażenie jak amortyzacja tylnego podnośnika TUZ, czy funkcję typu Smart Stop, która pozwala zatrzymać traktor przy pomocy wyłącznie pedału hamulca, bez konieczności użycia sprzęgła. Jest to duże ułatwienie także w awaryjnych sytuacjach.

 

Dla rolników ważne jest bezpieczeństwo w ciągniku

– Rolnicy zwracają dużą uwagę na komfort, a jednocześnie mocno skupiają się na rozwiązaniach zapewniających bezpieczeństwo pracy – przekonuje Emil Kaźmierczak, product manager odpowiedzialny za ciągniki niższej i średniej mocy w Claas Polska.

Dodaje on, że z ostatniego badania  przeprowadzonego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wśród rolników ciągniki marki Claas był najwyżej ocenianymi w kategorii bezpieczeństwo.

 

Wydajność pracy i niskie zużycie paliwa

Ankietowani rolnicy wskazywali także, że niezwykle istotną cechą nowego ciągnika jest wydajność pracy oraz możliwość wszechstronnego wykorzystania maszyny w gospodarstwie.

Zagłębiając się w szczegóły w tym aspekcie, to rolnicy zwracają uwagę na rozmiar kół – dużym zainteresowaniem cieszą się tylne koła w rozmiarach np. 600/65R38, co zapewnia większy uciąg i lepszą wydajność. Ważną rolę w poprawie uciągu i zmniejszeniu zużycie paliwa w przeliczeniu na 1 ha odgrywa także szerokie ogumienie o czym coraz więcej rolników pamięta kupując nowy ciągnik.

Dla rolników ważny jest też układ hydrauliczny o wydajności powyżej 100 l/min, który umożliwia efektywną pracę ciągnika z większymi narzędziami. Coraz częściej rolnicy wybierając ciągnik kierują się także liczbą gniazd hydraulicznych – jeśli ciągnik ma 3 lub 4 pary gniazd hydraulicznych, jest wówczas bardziej uniwersalny. Przedstawiciele Claasa chwalą się, że ich ciągniki z systemem Power Beyond zapewniają takie wyposażenie.

Gospodarze coraz częściej także wybierają maszyny wyposażone w automatyczne przekładzie, które są sterowane na podstawie obciążenia silnika. Dzięki temu znacznie ograniczona jest praca silnika z wysoką prędkością obrotową, a to z kolei przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa.

 

Idealny ciągnik dostępny jak najszybciej

Producenci maszyn rolniczych zdają sobie sprawę z tego jakich cech szukają rolnicy skłonni kupić nowy ciągnik. Dlatego niektórzy stwarzają specjalne wersje sprzedażowe, które pozwalają na szybszą obsługę klienta.

Np. Claas wprowadził ciągniki w wersji Firts Claas – są to traktory z wyposażeniem, które odzwierciedla najczęściej powtarzające się oczekiwania rolników na podstawie prowadzonych badań opinii klientów.

– Specyfikacją First Claas objęliśmy modele ciągników z najbardziej popularnych zakresów mocy w Polsce. Aby podkreślić ekskluzywność wersji First Claas, dodaliśmy do wyposażenia kierownicę obszytą skórą. W celu wsparcia oferty modeli ciągników spośród najbardziej popularnych zakresów mocy w wersji First Claas zostały skalkulowane i ogłoszone bardzo atrakcyjne ceny, a także specjalne warunki fabrycznego finansowania – wyjaśnia Emil Kaźmierczak z Claas Polska.

 

Konfiguracja ciągnika przez Internet

Część producentów ciągników jeszcze przed pandemią wprowadziła rozwiązanie umożliwiające skonfigurowanie ciągnika o odpowiednim wyposażeniu za pośrednictwem Internetu, a część będzie musiała to jak najszybciej uczynić ze względu na epidemię koronawirusa.

– Przygotowana specyfikacja doskonale służy jako lista opcji do omówienia z przedstawicielem handlowym, który obsługuje rolników prowadzących różne rodzaje i wielkości produkcji. Przedstawiciel może też zasugerować wiele innych atrakcyjnych możliwości. Często się wówczas okazuje, że wprowadzone zmiany w konfiguracji jeszcze lepiej wpłynęły na komfort, bezpieczeństwo, wydajność i ekonomikę nowego ciągnika – podsumowuje przedstawiciel Claas Polska.

 

Paweł Mikos

Fot. Claas Polska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 23:08