Jak w prawidłowy sposób przygotować siewnik do zasiewu kukurydzy?Envatoelements
StoryEditorSiew kukurydzy

Jak ustawić siewnik do kukurydzy? 11 wskazówek

19.04.2023., 16:00h
Zbliża się czas zasiewów kukurydzy, przy którym niezwykle istotną rolę odgrywa odpowiednio przygotowany sprzęt, czyli ciągnik i siewnik. Przestrzegając poniższych 11 wskazówek, zminimalizujesz ryzyko wystąpienia błędów przy zasiewie.

1. Przygotowanie traktora

Maszyna prawidłowo wyśrodkowana powinna mieć równej długości rozpórki boczne na tylnym podnośniku, co stanowi warunek prawidłowej pracy rzędów przyłączeniowych. Rolnicy, którzy w siewie nie wykorzystują urządzeń GPS, powinni sprawdzić, czy układ kierowniczy jest odpowiednio skalibrowany. Poza tym warto skontrolować, jaka jest długość rozpórek podnoszących i czy ich ruch nie jest ograniczony. Tylny podnośnik powinien znajdować się w pozycji pływającej.

2. Kontrola elektroniki

Podłączenie siewnika na kilka dni przed użyciem, by sprawdzić, czy wszystkie jego funkcje działają, jest bardzo istotne. Warto sprawdzić, czy:

 • enkodery optyczne, czyli przewodniki wykorzystywane do pomiaru ruchu obrotowego, dają sygnały,
 • terminal wyświetla prawidłową prędkość jazdy,
 • czujnik kontroli wałka nawozu działa,
 • wszystkie linie są w porządku,
 • są przerwane kable.

Isobus to elektroniczny system umożliwiający transfer danych oraz współpracę pomiędzy ciągnikiem a maszynami, przy którego wykorzystaniu mogą wystąpić problemy, jeśli ciągnik został zmieniony lub w warsztacie zainstalowano aktualizację oprogramowania. Wtedy należy sprawdzić, czy:

 • te dwie maszyny nadal się rozumieją,
 • w ustawieniach brakuje tylko haczyka lub wartości,
 • aktywacja kontroli sekcji jest nadal dostępna po ostatniej aktualizacji,
 • transfer danych dla kart aplikacyjnych nadal działa tak jak w zeszłym roku.

Poza tym należy pamiętać, że aktualizacja map również może mieć wpływ na występujące problemy. Należy sprawdzić również stan oświetlenia, jeśli występuje wiele problemów, najlepiej jest zmienić oświetlenie na technologię LED.

3. Kontrola masy i ciśnienia

W pracy ciągnika ważne jest odpowiednie ciśnienie. Jego wybór nie jest skomplikowany, jeżeli rolnik posiada tabelę opon producenta, jeżeli nie, to warto, by wjechał na wagę z pustą i pełną przyczepą, co ułatwi mu dobór ciśnienia na polu. Następnie należy wyregulować ciśnienie w oponach siewnika, tak jak podpowiada instrukcja. Odpowiednia ilość powietrza w kołach jest ważna, ponieważ dobrze napompowane koło obraca się lepiej. Warto również zadbać o balast przedni.

4. Sprawdzenie zużycia części

Zanim rozpocznie się proces siewu, warto skontrolować i jeśli to konieczne, wymienić części zużywające się:

 • tarcze/redlice wysiewające,
 • tarcze/lemiesze nawozowe,
 • dyski separujące,
 • bruzdownik.

Na prawidłową regulację tarczy ma wpływ to, by:

 • znajdowały się w odległości co najmniej 1,5 cm od siebie w jednym punkcie,
 • lemiesze były spiczaste u dołu, by ziarno kukurydzy mogło szybko osiąść w klinie i nie toczyć się,
 • regularnie usuwać glebę między krojami talerzowymi a nośnikiem redlic, co ma wpływ na ich optymalne działanie.

Ważną kwestią jest również skontrolowanie poziomu zużycia dysków separacyjnych, których właściwa praca jest istotna, jeśli chce się osiągnąć dokładne umieszczenie. Nie należy pomijać form bruzd, których zużycie przekłada się na jakość utwardzania rowków.

5. Sprawdzanie uszczelek

W pracy siewnika ważne jest również odpowiednie dokręcenie uszczelek w skrzyniach nasiennych i obudowach rozdzielczych, co jest ważne, by ciśnienie mogło być utrzymane. Ponadto warto sprawdzić także, czy:

 • wszystkie węże nasion i nawozów są nadal sprawne,
 • prowadzenie węża jest proste na zewnątrz,
 • łożysko wentylatora jest nadal nienaruszone.

6. Napięcie łańcuchów napędowych

W przypadku stosowania mechanicznych siewników do kukurydzy warto sprawdzić stan łańcuchów i kół zębatych. Jeśli w kołach brakuje zębów, to nasiona mogą być umieszczane w nieprawidłowy sposób. W konserwacji łańcuchów mogą być pomocne smary, jednak lepiej jest wybrać smary suche, ponieważ przylega do nich mniej zanieczyszczeń.

7. Odpowiedni odstęp między rzędami

Przed rozpoczęciem pracy z siewnikiem warto również sprawdzić odległość jednostek wysiewających od siebie, ponieważ są one zamocowane na wspornikach, które z biegiem czasu mogą się poluzować. Warto również skontrolować wszystkie dokręcenia śrubowe.

8. Dozowanie — wyłącz

Nie należy sugerować się zawartymi w instrukcji obsługi zaleceniami, gdyż są one jedynie przybliżonymi wskazówkami. Każdy rodzaj nawozu jest inny i wymaga innych ustawień.

9. Jednolitość głębi

Do ustawienia głębokości odkładania ziaren kukurydzy w każdym siewniku służy dźwignia mechaniczna umiejscowiona z tyłu maszyny. Warto zwrócić uwagę na to, czy koła dociskowe i rolki kopiujące są ustawione w prawidłowy sposób, a także na to, czy nacisk redlic jest odpowiednio wyregulowany.

10. Rozmieszczenie ziaren

Przy rozstawie rzędów 75 cm liczba ziaren na długości 1,33 m odpowiada liczbie ziaren na jednym metrze kwadratowym. Należy policzyć ziarna i zmierzyć odległości między nimi. Przy tej regulacji ważne jest ustabilizowanie rolki chwytającej, co przekłada się na dobre przyleganie ziarna do podłoża. Jeśli rolki są gumowe, to powinny się nieco ugiąć, kiedy stoją.

Na prawidłowe rozmieszczenie nasion ma również wpływ regulacja zgarniaczy, prędkość jazdy i prędkość wentylatora. Przy pracy na podsystemach ciśnieniowych niższa prędkość może równać się lepszej precyzji.

11. Eliminacja źródła błędów

Przy przygotowaniu siewnika ważne jest również wyczyszczenie czujników optycznych monitora ziarna, ponieważ ubiegłoroczny brud pozostały z mycia, mógł się na nich zatrzymać, co może mieć wpływ na wyświetlanie błędnych wartości dla kierowcy. Do tego zabiegu można wykorzystać środek do czyszczenia szkła lub szczoteczkę do zębów.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: topagrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. maj 2024 02:25