StoryEditorWiadomości rolnicze

Co zrobić, gdy krowa połknie ciało obce?

29.05.2017., 15:05h
Bydło pobiera paszę mało selektywnie, rzadko cokolwiek wypluwając, dlatego  tak łatwo gwoździe, kawałki drutu, sznurek itp. przedostają się do przedżołądków, prowadząc do ich uszkodzenia. Pomimo  dbałości  o czystość pasz, nie zawsze udaje nam się ustrzec zwierzęta przed połknięciem ciał obcych. A przypadkom tym szczególnie służy sezon pastwiskowy.

Konsekwencje połknięcia przez krowę ciała obcego

Na skutek intensywnej motoryki żwacza może zdarzyć się, że metalowe ciało obce przebije jego ścianę i umiejscowi się w innych miejscach organizmu, nie rzadko prowadząc do zejścia śmiertelnego zwierzęcia.

Objawy połknięcia ciała obcego przez bydło najwyraźniejsze są w ciągu dwóch dni od połknięcia i charakteryzują się:

  1. zaprzestaniem jedzenia i przeżuwania,
  2. możliwymi lekkimi wzdęciami,
  3. spadkiem wydajności,
  4. wygięciem grzbietu,
  5. niechęcią do poruszania się,
  6. opadnięciem powłok brzucha,
  7. podwyższoną temperaturą
  8. (39,5–40 st. C),
  9. cichym postękiwaniem.


Profilaktyka i leczenie

Połknięcie metalowych elementów lub innych ciał obcych niesie za sobą ryzyko ogromnych powikłań chorobowych. Należą do nich ropnie w czepcu, wątrobie, śledzionie, zaburzenia nerwu błędnego, zapalenie otrzewnej, osierdzia, wsierdzia, opłucnej czy przepuklina przeponowa. W profilaktyce i leczeniu chorób wywołanych obecnością metalowych przedmiotów stosuje się specjalne magnesy dla bydła dostępne w plastikowej obudowie, które za pomocą aplikatora umieszcza się w żwaczu krów.


Fot. Pixabay

  • Jeżeli metalowe elementy zostaną przez krowę zjedzone i dostaną się do przedżołądków, mogą poranić śluzówkę, a nawet przebić czepiec, raniąc przy tym inne organy wewnętrzne, co w efekcie może doprowadzić do zapalenia jamy brzusznej.


Magnes zapobiega urazom spowodowanym metalowymi częściami, które dostały się do przedżołądków, jednak nie przyciąga części aluminiowych. O wiele łatwiej mają hodowcy dysponujący nowoczesnymi wozami paszowymi, wyposażonymi w urządzenia (magnes) do wychwytywania elementów metalowych, które nie powinny znaleźć się na stole paszowym.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 10:21