StoryEditorWiadomości rolnicze

Rady nadzorcze ustaliły...

14.03.2016., 14:03h
Jak ocenia pan połączenie SM Mlekpol z radomskim Rolmleczem? Z pytaniem tym zwróciliśmy się do Edmunda Borawskiego, kierującego pracami spółdzielni w Grajewie.

– Z perspektywy czasu należy stwierdzić, że podjęte siedem lat temu decyzje o połączeniu Rolmleczu i MLEKPOLU były ze wszech miar słuszne gospodarczo i korzystne przede wszystkim dla członków spółdzielni. Świadczy o tym chociażby dalszy rozwój gospodarstw, gdyż rolnicy poczynili znaczące inwestycje, nie tylko w budynki i sprzęt, ale również w obejścia gospodarskie. Restrukturyzacją objęto punkty skupu mleka i punkty schładzania zastępując je odbiorem bezpośrednim. Uregulowane zostały zaległości wypłat za mleko, a bieżące realizowane są terminowo. Wdrożenie twardych zasad higienicznego pozyskiwania mleka wpłynęło na wzrost jakości surowca na rampie 98% kl. ekstra. To wszystko było możliwe wskutek znaczącego wzrostu opłacalności produkcji mleka. Średnia cena 1 litra mleka w stosunku do 2008 r. wzrosła aż o 76%. Wszyscy zainteresowani rolnicy otrzymali wsparcie finansowe w postaci pożyczek z Funduszu Wzajemnej Pomocy i Rozwoju Hodowli. Pomoc ta w latach 2008–2015 wyniosła 10 mln zł.

Utworzono Zakład Zaopatrzenia Rolnictwa w Zwoleniu w celu zaopatrzenia gospodarstw w pasze, nasiona i środki myjąco-dezynfekujące na zasadach obrotu bezgotówkowego. Dużym przedsięwzięciem restrukturyzacyjnym była prywatyzacja transportu, co w znacznym stopniu poprawiło rozliczanie z przewożonego surowca oraz wpłynęło na obniżkę kosztów. 

Rozpoczęto eksport produktów wytwarzanych w Oddziale ZPM w Radomiu i Zwoleniu do krajów zarówno na terenie Unii Europejskiej (Anglia, Irlandia, Hiszpania, Bułgaria, Łotwa, Litwa, Estonia), jak i poza Unię Europejską (USA, Malezja, Tajlandia, Indonezja, Pakistan, Wietnam, Jordania, Chiny, Indie). Eksportujemy głównie serwatkę w proszku, serki do smarowania śmietankowe i Puszyste oraz serki Pyszne, czyli produkty o długich terminach przydatności do spożycia. 

Zakład w Radomiu specjalizuje się w galanterii twarogowej a zakład w Zwoleniu w przetwórstwie serwatki i mleka w proszku. Funkcjonujące w 2008 r. przestarzałe linie technologiczne zostały zastąpione nowoczesnymi urządzeniami, na które wydatkowano kwotę 75 644 tys. zł. 

Analizując cały siedmioletni proces dostosowania Rolmleczu do wymogów SM MLEKPOL trzeba z całą stanowczością stwierdzić, że zakończył się pełnym sukcesem a wszystkie punkty porozumienia rad nadzorczych zostały zrealizowane z nadwyżką. Przed nami czas wdrażania kolejnych nowych produktów dla dzieci na bazie twarogowej, co powinno przynieść trwałe dochody. Dziś z zadowoleniem należy podkreślić fakt, że spółdzielcza konsolidacja dwóch spółdzielni przeprowadzona siedem lat temu okazała się trafna i słuszna i powinna być wzorcem do naśladowania i wykorzystana w przyszłości dla dobra rolników – producentów żywności również i w innych dziedzinach przetwórstwa rolno-spożywczego.

Dziękuję za rozmowę.

 

Krzysztof Wróblewski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 12:14