StoryEditorChoroby krów

Upały sprzyjają mastitis

18.06.2018., 14:06h
Wysokie temperatury mogą powodować wzrost zawartości komórek somatycznych w mleku krów o 100 tys./ml i więcej, co w konsekwencji prowadzi do subklinicznego zapalenia wymienia, a nawet ostrych postaci mastitis.

Podczas upałów wymię jest bardziej podatne na infekcje

Latem, podczas upałów dochodzi do kilku niekorzystnych dla wymienia okoliczności, które znacznie zwiększają wrażliwość gruczołu mlekowego na infekcje i utrudniają naturalną obronę przed nimi. Jeden z ważniejszych mechanizmów chłodzących krowy mleczne – to pocenie. Nie polega ono tylko na wydalaniu wody, ale również wielu substancji mineralnych i witamin.

Do najważniejszych przyczyn zwiększających możliwość wystąpienia mastitis podczas upałów należą:
  • słabsze niż w innych porach roku domykanie się zwieracza kanału strzykowego – ułatwiony dostęp patogenów;

  • zmieniające się pH płynów ustrojowych znacznie upośledza skuteczność działania najważniejszych mechanizmów obronnych – w sytuacji, gdy żywienie mineralne nie jest odpowiednio dostosowane do pory roku i nie stosujemy tzw. korektorów jonowych – elektrolitów paszowych;

  • zwiększenie procesów oksydacyjnych (utleniających) uszkadza błony komórkowe komórek i ułatwia zakażenie;

  • inwazje much są jedną z poważniejszych przyczyn zakażenia.


Zadbaj o higienę doju i czystość w oborze


Latem szczególnego znaczenia nabiera wiedza dotycząca techniki doju, higieny doju i wymienia. Łatwiejsze są bowiem warunki wnikania drobnoustrojów do organizmu, większa jest presja drobnoustrojów, a podstawowe mechanizmy obronne – są mniej skuteczne niż zwykle. Warto zadbać o większą czystość kojców, walczyć z muchami najbardziej jak to możliwe skutecznymi metodami i preparatami. Przygotować krowy do czasu upałów korygując żywienie mineralne (najlepiej na podstawie analiz moczu wykonanych w okresie znacznie poprzedzającym lato) i dostosowując odpowiednio podaż elektrolitów. Można również stosować preparaty witaminowe, które zapobiegają nadmiernym procesom oksydacyjnym i wspomagają naturalną odporność organizmu.

Konieczna jest ochrona krów i jałówek na pastwiskach przed letnim zapaleniem wymienia i coliformastitis, które w tym okresie są najczęstszymi postaciami zapalenia wymienia. Stosowanie repelentów, podawanie bolusów wapniowych w czasie porodu oraz zastosowanie dezynfekcji przedudojowej i następnie wytarcie do sucha strzyków, to najprostsze zasady postępowania przeciwdziałające tym rodzajom zapalenia.

Wysokie temperatury odbijają się na rozrodzie

Stres cieplny bije także po rozrodzie powodując obniżenie u krów poziomu progesteronu i estradiolu we krwi, w efekcie czas trwania rui skraca się nawet poniżej 8 godzin. Stres cieplny w znaczący sposób zmniejsza przepływ krwi w macicy, skraca okres rui, pogarsza jakość komórek jajowych oraz zaburza prawidłowy rozwój zarodków.

Andrzej Rutkowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 15:37