StoryEditorporady prawne

Czy należy wydziedziczyć rodzeństwo, aby nie dostało zachowku?

23.05.2020., 12:05h
Nie założyłem własnej rodziny, a z rodzeństwem jestem skłócony. Czy mogę zapisać gospodarstwo w testamencie obcej osobie, która nie jest rolnikiem indywidualnym? Czy muszę w takim przypadku wydziedziczyć siostrę i dwóch braci, żeby nie mogli domagać się zachowku?

Czy gospodarstwo w drodze testamentu można zapisać osobie nie będącej rolnikiem?

W świetle przepisów ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywcą nieruchomości rolnej o powierzchni 1 ha i więcej może być – co do zasady – osoba spełniająca określone w tej ustawie warunki do uznania za rolnika indywidualnego. Z art. 2a ust. 3 tego aktu prawnego wynika, że ograniczenie to nie ma zastosowania, jeśli do nabycia dochodzi m.in. w wyniku dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego.

Tak więc spadkobierca gospodarstwa rolnego dziedziczący na podstawie Kodeksu cywilnego (dziedziczenie ustawowe) lub na podstawie testamentu nie musi być rolnikiem indywidualnym.

W testamencie może Pan ustanowić spadkobiercą dowolną osobę. Może to być ktoś obcy.

Dziedziczenie ustawowe - kto obejmuje mienie po śmierci spadkodawcy?

Natomiast w przypadku dziedziczenia ustawowego dziedziczą członkowie rodziny w kolejności określonej w Kodeksie cywilnym. Stosownie do art. 931 i 932 k.c., jeśli nie miał Pan żony i dzieci, a rodzice nie żyją, spadkobiercami ustawowymi będą brat i siostra. Instytucja wydziedziczenia przewidziana w art. 1008 k.c. służy poz...
Pozostało 31% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 23:08