StoryEditorPorady prawne

Czy rolnik sprzedając energię z biogazowni musi mieć działalność gospodarczą?

14.04.2021., 16:04h
Pytanie Czytelnika TPR: Czy jako rolnik indywidualny mogę wytwarzać energię elektryczną z biogazu rolniczego w mikroinstalacji w gospodarstwie rolnym? Czy muszę rejestrować poza­rolniczą działalność gospodarczą?

Sprzedaż energii z biogazowni rolniczej a działalność gospodarcza

W przypadku wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego w mikroinstalacji w gospodarstwie rolnym, nie musi Pan rejestrować pozarolniczej działalności gospodarczej. Wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej, ciepła lub biogazu rolniczego w mikroinstalacjach, o których mowa w ust. 1, stanowi działalność wytwórczą w rolnictwie w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców.

Artykuł 19 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii określa, że wytwórca biogazu rolniczego w instalacji z odnawialnego źródła energii o rocznej wydajności biogazu rolniczego do 200 tys. m3, zwanej dalej „mikro­instalacją biogazu rolniczego”, lub wytwórca energii elektrycznej z biogazu rolniczego w mikroinstalacji będący osobą fizyczną wpisaną do ewidencji producentów, może sprzedać:

  • energię elektryczną lub ciepło wytworzone z biogazu rolniczego w mikroinstalacji;
  • biogaz rolniczy wytworzony w mikroinstalacji.

 

Kiedy poinformować operatora systemu dystrybucyjnego o planowanym przyłączeniu mikroinstalacji biogazu rolniczego do sieci?

Artykuł 20 ustawy określa, że wytwórca,...

Pozostało 44% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 09:39