StoryEditorPorady prawne

Czy za przekazanie gruntów rolnych w darowiźnie należy uiścić podatek i opłatę planistyczną?

11.02.2022., 10:02h
Moja mama, a babcia mojego syna, chciałaby przekazać mu w darowiźnie grunt rolny o powierzchni 0,7 ha. W naszej gminie dwa lata temu zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego. Grunt może być wykorzystywany na cele inne niż rolne. Czy syn będzie płacił podatek od darowizny, a darczyńca, czyli moja mama, rentę planistyczną?

Kiedy gmina pobiera opłatę za zbycie nieruchomości?

Artykuł 36 ust. 4 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym określa, że jeżeli w związku z uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel zbywa tę nieruchomość, gmina pobiera jednorazową opłatę. Określona jest ona w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Kiedy występuje opłata planistyczna?

Powstał problem, czy opłata planistyczna występuje tylko w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnych, czy także w przypadku darowizny. Orzecznictwo jest zróżnicowane, jednak przeważa stanowisko, że opłata ta nie jest pobierana w przypadku darowizny. Tak też orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 14 maja 2021 r. (sygn. akt: II SA/Kr 272/21). Podobnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 kwietnia 2010 r. (sygn. akt: II OSK 1213/08).

W każdym przypadku zamiaru zawarcia umowy darowizny warto przede wszystkim ustalić, jaka interpretacja występuje w danym urzędzie. Należy wytłumaczyć także, że roszczenia ...

Pozostało 47% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 18:30