fot. arch. red.
StoryEditorPIENIĄDZE

200 złotych dopłaty do tony sprzedanej kukurydzy. Dla kogo te pieniądze?

30.07.2023., 17:00h
Podmioty, które skupują mokrą kukurydzę od rolników i poniosły znaczne koszty związane z jej suszeniem oraz magazynowaniem, otrzymają oczekiwaną pomoc. W związku z nasyceniem krajowego rynku kukurydzą ukraińską, skupione ziarna nie znalazły nabywców, uniemożliwiając handel innymi zbożami. Jednak teraz pojawiła się szansa na wsparcie dla takich podmiotów, aby złagodzić ich trudności finansowe.

Kto będzie mógł się ubiegać o pomoc w związku z dopłatami do sprzedanej kukurydzy?

Znamy więcej szczegółów zapowiadanej pomocy do podmiotów, które skupiły od rolników mokrą kukurydzę, poniosły wysokie koszty jej suszenia oraz z uwagi na nasycenie rynku krajowego kukurydzą ukraińską, również wysokie koszty magazynowania. Ponadto zapełnienie magazynów kukurydzą nie pozwoliło im również na obrotu innymi zbożami.

O pomoc będzie mógł się ubiegać podmiot, który prowadzi działalność obejmującą skupu zbóż lub obrót zbożem i jest mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem. Mokra kukurydza powinna być kupiona od rolnika między 15 września a 31 grudnia 2022 r. Ten zakup trzeba potwierdzić, załączając faktury. Do wniosku trzeba załączyć także faktury potwierdzające sprzedaż zakupionego zboża, która nastąpiła po 15 marca bieżącego roku.

Jak obliczyć wysokość stawki pomocy?

Wysokość pomocy ma być ustalana jako iloczyn stawki pomocy, tj. 200 zł i liczby ton mokrej kukurydzy nabytej we wskazanym okresie, jednak nie więcej niż iloczyn liczby ton kukurydzy sprzedanej po dniu 15 marca 2023 r. i współczynnika 1,25. Współczynnik ma na celu porównanie tonażu kukurydzy mokrej i suchej.

Do kiedy należy składać wnioski?

Wnioski będą przyjmowały biura powiatowe ARiMR do 31 sierpnia 2023 r. Ze względu na to, że pomoc musi być zaakceptowana przez KE nie podano jeszcze terminu rozpoczęcia naboru. Jeśli termin zakończenia przyjmowania wniosków zostanie utrzymany, należy spodziewać się, że do rozliczenia wsparcia będzie można załączać faktury sprzedaży kukurydzy jeszcze za sierpień, aczkolwiek nie ma pewności czy termin sprzedaży, wzorem dopłat do zbóż, nie zostanie skrócony o dwa tygodnie.

Jednocześnie, w przypadku, gdy ze złożonych wniosków będzie wynikało, że zapotrzebowanie na przekracza łącznie 240 mln zł, do obliczenia wysokości tej pomocy będzie stosowany współczynnik korygujący.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 15:36