Dopłaty do wymiany dachu z azbestem: jest zapowiedź nowego naboru, choć rolnicy nie dostali pieniędzy z poprzedniegoarch.
StoryEditorDopłaty do wymiany dachu z azbestem

Dopłaty do wymiany dachu z azbestem: jest zapowiedź nowego naboru, choć rolnicy nie dostali pieniędzy z poprzedniego

05.10.2023., 11:46h
Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra poinformował, że za kilka dni ruszy kolejny nabór wniosków o dopłaty do wymiany dachu z azbestem. To zaskakująca wiadomość, bo rolnicy wciąż czekają na pieniądze z poprzedniego naboru. Kiedy je otrzymają?

Ciecióra: za kilka dni ruszy kolejny nabór na dopłaty do wymiany dachu z azbestem

Program dopłat do wymiany dachu z azbestem uruchomiony w 2022 roku cieszył się dużym powodzeniem. Wnioski o wsparcie złożyło wówczas ok. 47 tys. rolników na łączną kwotę prawie 600 mln zł. 

UWAGA! AKTUALIZACJA 5.10.2023, godz. 18.30 - Ministerstwo rolnictwa ogłosiło terimn naboru wniosków o dopłaty do wymiany dachu i stawki. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Resort rolnictwa postanowił więc kontynuować ten program. Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra poinformował wczoraj w mediach społecznościowych, że już za kilka dni ruszy kolejny nabór wniosków.

- Pierwsza edycja programu dofinansowania do wymiany dachu z azbestu okazał się absolutnym sukcesem. Dlatego już za kilka dni ruszymy z kolejnym naborem dla tego zadania w ramach KPO - napisał na platformie X.com wiceminister Ciecióra. 

Dopłaty do wymiany dachu z azbestem: rolnicy nie dostali pieniędzy z naboru 2022

Wielu rolników może się zdziwić, że ministerstwo uruchamia kolejny nabór, choć z poprzedniego praktycznie nikt nie dostał jeszcze pieniędzy. Z danych udostępnionych przez ARiMR pod koniec lipca wynika, że wypłacono ok. 6 mln zaliczek, czyli 1 proc. budżetu programu. Poprosiliśmy o aktualne dane. Opublikujemy je, jak tylko otrzymamy odpowiedź.

Zaliczki na wymianę dachu wypłaca Polski Fundusz Rozwoju

Warto też przypomnieć, że to nie ARiMR wypłaca pieniądze, tylko Polski Fundusz Rozwoju. Dlaczego? Bo Polska wciąż nie otrzymała środków z KPO. Więc żeby rolnicy nie musieli czekać na wypłatę wsparcia (w tym zaliczki) do momentu aż pojawią się środki KPO, rząd wpadł na pomysł, by zrobił to Polski Fundusz Rozwoju.

- W przypadku wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na wymianę pokryć dachowych ARiMR rozpatruje wnioski o płatność, a po ich pozytywnym rozpatrzeniu przekazuje zlecenia wypłat do Polskiego Fundusz Rozwoju. To PFR wykonuje przelewy na rachunki bankowe beneficjentów tej pomocy - wyjaśnia nam ARiMR.

Kiedy rolnicy otrzymają dopłaty do wymianu dachu z azbestem z naboru 2022?

Jak poinformowała nas 8 września ARiMR, ostateczny termin otrzymania przez rolników dofinansowania zależy od czasu realizacji inwestycji (jest na to 12 miesięcy od daty zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem) oraz tempa składania przez rolników wniosków o płatność.

Przypomnijmy. W I naborze za usunięcie azbestu z dachu rolnik mógł otrzymać do 20 tys. zł.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 22:36