StoryEditorWiadomości rolnicze

Dopuszczalne utwardzenie drogi przez działkę sąsiada

07.12.2015., 13:12h
Mam ustanowioną służebność drogi koniecznej przez działkę sąsiada. Czy mogę przy niej postawić znaki graniczne, żeby ją wyodrębnić oraz utwardzić, bo jest nieprzejezdna? 

Ma Pan prawo doprowadzić drogę do stanu, w którym będzie przejezdna. Jednak nie może Pan stawiać przy niej żadnych znaków, gdyż byłoby to niezgodne z treścią służebności. 

W myśl art. 145 Kodeksu cywilnego, służebność drogi koniecznej, jest szczególnym rodzajem służebności gruntowej, polegającej na tym, że właściciel nieruchomości może żądać od właściciela nieruchomości sąsiedniej umożliwienia korzystania z części tej nieruchomości w celach drogowych. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. 

Wykonywanie służebności drogowej może być utrudnione lub wręcz niemożliwe, kiedy wydzielona pod drogę część nie jest odpowiednio przystosowana do potrzeb właściciela nieruchomości władnącej, np. gdy jest to droga w złym stanie lub gdy drogi w tym miejscu w ogóle nie ma. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 289 § 1. k.c., który stanowi, że w braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej. 

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 15 czerwca 2010 r. (sygn. akt: II CSK 30/10), obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności drogi koniecznej w braku odmiennej umowy obejmuje swoim zakresem zarówno obowiązek wybudowania odpowiednich urządzeń, jeśli są potrzebne (utwardzenie drogi), jak i późniejsze ich utrzymywanie w należytym stanie, stosownie do sposobu korzystania z drogi. 

 

Ewentualne prace (np. utwardzenie) muszą zatem dotyczyć wyłącznie urządzenia służącego do wykonywania służebności i być wykonywane w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniały korzystanie z nieruchomości obciążonej. Uprawniony do korzystania ze służebności może więc np. zlikwidować nierówności drogi, zasypać kałuże, dziury, utwardzić drogę, wysypać żwir. Natomiast innego rodzaju prace mogą być uznane za naruszenie prawa własności nieruchomości obciążonej i przekroczenie granic treści służebności drogowej.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 14:09