Dotacje dla rolników hodujących bydło: pieniądze na czochradła i przygotowanie wybiegu?Andrzej Rutkowski
StoryEditorDopłaty

Dotacje dla rolników hodujących bydło: pieniądze na czochradła i przygotowanie wybiegu?

05.03.2024., 12:23h
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego proponuje, by w ramach inwestycji poprawiających dobrostan bydła rolnicy mogli kupić m.in. tańsze czochradła i poskromy. Chce także zmian w dotacjach za przygotowanie wybiegu.

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego proponuje zmiany w Inwestycjach poprawiających dobrostan bydła i świń, finansowanych z Planu Strategicznego WPR. Na dotacje w poprawę dobrostanu zwierząt przeznaczono 300 mln euro.  

Dotacje na dobrostan zwierząt: na co rolnik też powinien dostać pieniądze?

Jak informuje topagrar.pl, PZHiPBM zaproponował dodanie zapisu o finansowaniu inwestycji mających na celu przebudowę budynków inwentarskich w celu uwolnienia bydła z łańcuchów, umożliwienia zakupu poskromów oraz przepędów, zakup czochradeł do bydła innych niż automatyczne w ilości 1 czochradło na 20 sztuk bydła oraz zmiany punktowania inwestycji tak aby wspierać małe i średnie gospodarstwa w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt. 

Związek zaproponował, aby gospodarstwa posiadające m.in:

  • nie mniej niż 5 DJP i nie więcej niż 30 DJP – otrzymywały 2 punkty, (MRiRW 1 punkt)
  • powyżej 30 DJP i nie więcej niż 60 DJP – otrzymywały 3 punkty, (MRiRW 2 punkty)
  • powyżej 60 DJP i nie więcej niż 100 DJP – otrzymywały 4 punkty,(MRiRW 3 punkty)
  • powyżej 100 DJP i nie więcej niż 150 DJP – otrzymywały 1 punkt; (MRiRW 4 punkty)

Zmiana powierzchni wybiegu dla bydła

PZHiPBM zaproponował także zmianę w zakresie powierzchni wybiegów. Powierzchnia wybiegu powinna posiadać powierzchnię nie mniejszą niż 30 proc. powierzchni na każde zwierzę.

Więcej punktów za przygotowanie pastwisk 

Związek zaproponował także zwiększenie punktacji za przygotowanie pastwisk umożliwiających bezuwięziowy wypas bydła – i zwiększenie tej punktacji z 2 do się 3 punktów. 

- Chcemy aby pierwszeństwo w udzieleniu pomocy miały gospodarstwa nie tylko ekologiczne, których przez kilkanaście lat doczekaliśmy minimalną ilość, ale również stada hodowlane, dla których prowadzone są księgi hodowlane oraz prowadzi się ocenę wartości użytkowej.oraz objęte również systemami jakości. Stoimy na stanowisku, że skoro spora część bydła w Polsce utrzymywanych jest jeszcze na łańcuchach i biorąc pod uwagę zmiany legislacji unijnej w zakresie dobrostanu zwierząt oraz realizację programu dobrostanu zwierząt, zasadne jest wspieranie działań mających na celu uwolnienie bydła z łańcuchów - wymienia PZHiPBM. 

Dotacje na czochradło i poskrom

PZHiPBM zaznacza, że jednym z podstawowych działań zapewniających dobrostan zwierząt jest posiadanie przepędu oraz poskromu z wagą w celu przeprowadzania zabiegów zootechnicznych oraz selekcji, załadunku rozładunku oraz bieżącej opieki nad zwierzętami.

- Zakup czochradła automatycznego to wydatek kilku tysięcy złotych, należy umożliwić rolnikom mającym mniejsze stada zakup czochradeł innych niż automatyczne, które są tańsze i wystarczające w stadach bydła mięsnego - wyjaśnia Związek.

Zarzecki: trzeba wspierać inwestycje w dobrostan zwierząt

Jak twierdzi cytowany przez topagrar.pl, Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM w Polsce większość bydła utrzymywanych jest w stadach małych i średnich, dlatego uważa, że należy punktować gospodarstwa, które potrzebują takiego wsparcia.

- W ciągu ostatnich 4 lat liczba gospodarstw rolnych utrzymujących bydło spadła z 350 do 300 tys. Należy więc umożliwić i wspierać inwestycje tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna. Przygotowanie pastwisk jest jednym podstawowych działań dobrostanu zwierząt. Proponujemy więc zwiększenie ilości punktów za takie działanie. System uzależnienia wielkości wybiegu od wagi jest niepoliczalny i powinien praktycznie codziennie ulegać zmianie, więc nasza propozycja jest prostszym i przejrzystym rozwiązaniem - dodaje w rozmowie z topagrar.pl Zarzecki. 

oprac. Kamila Szałaj, na podst. topagrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 05:28