StoryEditorWiadomości rolnicze

Dzieci w rodzinie do 25. roku życia

18.04.2016., 14:04h
Prowadzimy z mężem dział specjalny produkcji rolnej. Oprócz tego pracuję na pół etatu. Staram się o 500 zł na najmłodszą córkę, jedyną z trojga dzieci, która nie ukończyła jeszcze 18 lat. W gminnym ośrodku pomocy powiedziano mi, że muszę we wniosku podać dochód osiągnięty w 2014 r., ale zostanie on podzielony na osoby będące obecnie członkami rodziny. Przy takim wyliczeniu nasz dochód na osobę przekracza 800 zł, bo nie został uwzględniony najstarszy syn, który w ubiegłym roku skończył 25 lat. Jednak w 2014 nie miał jeszcze 25 lat i był na naszym utrzymaniu. Czy ten sposób wyliczania dochodu jest prawidłowy? Moim zdaniem to krzywdzące, że uwzględnia się dochody z 2014 r., a do rodziny zalicza się osoby według obecnego stanu.

Sposób ustalenia dochodu wskazany przez GOPS jest zgodny z przepisami Ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przy ustalaniu dochodu, od którego zależy prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze lub jedyne dziecko do lat 18, bierze się pod uwagę przeciętny miesięczny dochód członka rodziny osiągnięty w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego. Wyjątkowo jednak w tym roku bierze się pod uwagę dochody osiągnięte w 2014, a nie w 2015 r. Wynika to z faktu, że dłuższy jest okres, na jaki przyznawane są świadczenia wychowawcze, gdyż trwa od 1 kwietnia do 30 września 2017 r. i wiele osób nie złożyło jeszcze zeznań podatkowych. Prezes GUS nie podał również kwoty przeciętnego rocznego dochodu uzyskiwanego z 1 hektara przeliczeniowego użytków rolnych. 

Do rodziny, której dochód jest ustalany, zalicza się następujących członków rodziny według aktualnego stanu faktycznego: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dzieci, które ukończyły                         25. rok życia, jeżeli legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności – pod warunkiem jednak, że w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje na dziecko świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna. 

 

Nie jest zatem możliwe, aby przy ustalaniu dochodu przypadającego na członka rodziny uwzględnić w Państwa przypadku syna, który ukończył 25 lat. Byłoby to możliwe tylko wówczas, gdyby był osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, na którą przysługuje świadczenie pielęgnacyjne.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 22:33