Czy będzie druga waloryzacja? Kiedy KRUS wypłaci wyższą emeryturę rolnikom?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKRUS

Czy będzie druga waloryzacja? Kiedy KRUS wypłaci wyższą emeryturę rolnikom?

21.03.2024., 16:30h
1 marca br. KRUS ogłosił waloryzację emerytur i rent rolniczych. Już niedługo nastąpi pierwsza wypłata zwiększonych do ponad 1 700 zł świadczeń. Wśród zainteresowanych pojawiła się nadzieja na to, że do końca roku świadczenie zostanie zwiększone jeszcze jeden raz. Czy tak się stanie?

Czy będzie kolejna waloryzacja emerytur i rent w 2024 r.?

Jak podaje „Fakt”, w planach rządu prawdopodobnie nie ma kolejnej waloryzacji emerytur w roku 2024. Aktualnie w rządzie mają być prowadzone negocjacje nad ustawą w powyższej sprawie.

O tym, że emeryci i renciści mogą nie dostać już więcej pieniędzy w 2024 r.,  świadczy wypowiedzi minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, której udzieliła „Dziennikowi Gazecie Prawnej”. Wynika z niej, że ponowna waloryzacja emeryt i rent może nie dojść do skutku z powodu zahamowania wzrostu inflacji, jednak jej zdaniem, rząd powinien być gotowy na każdą ewentualność.

Kiedy emerytury i renty są waloryzowane drugi raz?

Do waloryzacji emerytur i rent po raz 2. miałoby dojść w przypadku gdy inflacja w kolejnych trzech latach przekroczyłaby 5%.

Jak obliczana jest waloryzacja emerytur i rent rolniczych?

Waloryzacja emerytur i rent rolniczych w 2024 r. jest obliczana poprzez pomnożenie kwoty emerytury podstawowej, wynoszącej od 1 marca 2024 r. 1 602,86 zł przez wskaźniki wymiaru ustalone dla każdego świadczenia (dla części składkowej i uzupełniającej).

Dla świadczeniobiorców ren i emerytur z KRUS brak drugiej w roku waloryzacji będzie oznaczał w perspektywie dwóch zbliżających się lat stratę równą paręset złotych.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Fakt.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 20:41