StoryEditorPorady prawne

Kto ma prawo pierwokupu gruntu leśnego?

16.12.2021., 07:12h
Odziedziczyliśmy z bratem po ojcu działkę leśną. Chcemy ją sprzedać i podzielić się pieniędzmi. Dowiedzieliśmy się jednak, że w takim przypadku nadleśnictwo ma prawo pierwokupu. W jaki sposób się to odbywa? Czy nadleśniczy może nam narzucić cenę niższą niż rynkowa?

Czy prawo pierwokupu działki leśnej ma nadleśnictwo?

Istotnie, w myśl art. 37a ustawy z 28 września 1991 r. o lasach, Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Lasy Państwowe przysługuje w takim przypadku prawo pierwokupu. Prawo to obejmuje sprzedaż gruntu:

  • oznaczonego jako las w ewidencji gruntów i budynków lub

  • przeznaczonego do zalesienia określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, lub

  • objętego uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją starosty określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej.

Jeżeli nabycie gruntu, o którym mowa wyżej, następuje w wyniku zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży lub jednostronnej czynności prawnej, Lasy Państwowe reprezentujące Skarb Państwa mogą złożyć oświadczenie o nabyciu tego gruntu za zapłatą równowartości pieniężnej.

W jaki sposó ustalana jest wysokość równowartości pieniężnej działki leśnej?

Równowartość ustala się w sposób określony w art. 37a ust. 3 wymienionej wyżej ustawy. W grę wchodzą dwie możliwości. Po pierwsze, jeżeli równowartość wynika z czynności prawnej, Lasy Państwowe ku...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 03:47