StoryEditorPorady prawne

Kto pokrywa koszty zasiewów przy zerwaniu umowy dzierżawy?

15.06.2022., 11:06h
Miałem ustną umowę dzierżawy z sąsiadem, który sprzedał grunt, nie informując mnie o tym. Nabywca zapowiedział, że nie mam już prawa wchodzić na to pole. Wiem, że to niezgodne z przepisami i mógłbym go podać do sądu, ale nie chcę tracić czasu i nerwów. Chodzi mi tylko o wydatki poniesione na uprawę rzepaku, którego już nie zbiorę. Czy mogę żądać ich zwrotu? Jeśli tak, to od kogo – od poprzedniego właściciela czy od nowego?

Kiedy dzierżawca może zażądać zwrotu kosztów zasiewów?

Artykuł 706 Kodeksu cywilnego przewiduje, że jeżeli przy zakończeniu dzierżawy dzierżawca gruntu rolnego pozostawia zgodnie ze swym obowiązkiem zasiewy, może żądać zwrotu poczynionych na te zasiewy nakładów o tyle, o ile wbrew wymaganiom prawidłowej gospodarki dzierżawca nie otrzymał odpowiednich zasiewów przy rozpoczęciu dzierżawy. Strony mogą postanowić w umowie inaczej.

Roszczenia z art. 706 przysługują dzierżawcy również wtedy, gdy dzierżawa skończyła się z upływem terminu, na jaki została zawarta, jak i wówczas, gdy doszło do przedwczesnego rozwiązania umowy przed końcem roku dzierżawnego, w którym miały być zebrane plony z zasiewów.

Zgodnie z art. 678 § 1 k.c. w zw. z art. 694 k.c., nabywca wydzierżawionego gruntu wstępuje w stosunek dzierżawy. Wobec tego wszelkie roszczenia dzierżawcy, m.in. z tytułu poczynionych nakładów, powinny być kierowane do nabywcy nieruchomości. Potwierdza to m.in. uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 30 września 2005 r. (sygn. akt: II CZP 50/05).

Roszczenie dzierżawcy o zwrot nakładów uzależnione jest zatem od tego, czy otrzymał ...

Pozostało 41% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 07:49