Ile rolnik zarobi na certyfikatach węglowych? Jakie stawki za hektar?Krzysztof Janisławski
StoryEditorPieniądze dla rolników

Ile rolnik zarobi na certyfikatach węglowych? Jakie stawki za hektar?

01.06.2023., 18:30h
Gospodarstwa rolne, które myślą o stosowaniu praktyk przyjaznych dla środowiska i klimatu, oprócz czerpania korzyści z wejścia w programy ujęte w Planie Strategicznym, takie jak np. ekoschematy, działania rolno-środowiskowo-klimatyczne czy rolnictwo ekologiczne, mogą także zarabiać na certyfikatach węglowych – pod warunkiem że same będą zeroemisyjne.

Na rynku jest coraz więcej firm, które udostępniają rolnikom systemy do zdobywania takich certyfikatów. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy one same posiadają międzynarodowe certyfikaty na swoją działalność. Wydają je np. ISO, VERA czy BNB.

Ekoschemat „Rolnictwo węglowe" to za mało, aby gospodarstwo zyskało certyfikat węglowy

Jak mówił Sebastian Balcerak z firmy Agreena podczas szkolenia „Certyfikaty emisji CO2 w gospodarstwie rolnym” zorganizowanego 16 maja przez oddział Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, samo stosowanie przez rolnika praktyk przyjaznych środowisku czy np. wejście w ekoschemat „Rolnictwo węglowe” nie spowoduje, że rolnik zyskuje certyfikat, który może spieniężyć.

Aczkolwiek, co ważne, dopłaty pozyskane z unijnych dopłat na poszczególne działki nie wykluczają zarabiania na certyfikatach. Nie obowiązuje tutaj zasada podwójnego finansowania, ponieważ dopłaty mają uzupełniać utracone dochody z tytułu stosowania praktyk przyjaznych środowisku, a rola certyfikatów jest inna. Są one gratyfikacją zredukowanych przez rolnika emisji gazów cieplarnianych w uprawie wyrażoną w jednostkach CO2...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2023 15:31