KOWRcanva
StoryEditorKOWR

Czy pożyczka pomocowa z KOWR opłaca się rolnikowi bardziej niż kredyt?

10.09.2023., 17:00h
– Proszę przekazać rolnikowi z artykułu „Kredyty płynnościowe to fikcja”, aby starał się o pożyczkę z KOWR – linia POM2023. Myślę, że będzie mu ją dużo łatwiej uzyskać niż kredyt płynnościowy – napisała do „Tygodnika” pani Marta.

Czym jest linia POM 2023?

Linia POM2023 to pożyczka pomocowa dla rolników indywidualnych, którzy wykażą, że w konsekwencji wystąpienia nadzwyczajnych zjawisk gospodarczych w istotny sposób wystąpiły u nich chwilowo lub w najbliższym czasie mogą wystąpić w gospodarstwie problemy z płynnością finansową.

Za nadzwyczajne zjawiska uznaje się:

  • gwałtowne załamanie rynku zbytu,
  • spadek cen produktów wytwarzanych w gospodarstwie,
  • wzrost cen środków produkcji,
  • wystąpienie chorób zakaźnych zwierząt lub roślin oraz strat w produkcji roślinnej z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy.

Przyjrzeliśmy się zasadom udzielania kowrowskiej pożyczki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w przypadku naszego Czytelnika, którego historię opisaliśmy w numerze 33. „Tygodnika”, sięgnięcie po to wsparcie wydaje się bardziej realne niż uzyskanie preferencyjnego kredytu płynnościowego.

Komu nie może być udzielona pożyczka?

Pożyczka nie może być udzielona wnioskodawcy:

  • wobec którego toczy się postępowanie egzekucyjne,
  • który znajduje się w upadłości lub spełnia kryteria objęcia postępowaniem upadłościowym,
  • wobec którego toczy się postępowanie restrukturyzacyjne,
  • który posiada zaległości z tytułu zobowiązań publicznoprawnych, naliczone, lecz jeszcze niezapłacone podatki, składki ubezpieczeń społecznych, składki ubezpieczenia zdrowotnego itp.) oraz w płatnościach na rzecz KOWR,
  • który posiada czynną umowę pożyczki zawartą z KOWR.

Ile wynosi maksymalna kwota pożyczki?

Kwota pożyczki wynosi maksymalnie 300 tys. zł i może zostać udzielona na nie więcej jak 5 lat. Jest spłacana w ratach kwartalnych, półrocznych lub rocznych.

Co jednak ważne: pożyczka jest nieoprocentowana, jeżeli zmieści się w ramach niewykorzystanego limitu pomocy de minimis w rolnictwie.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ustala wartość pomocy, która nie może przekroczyć równowartości 20 tys. euro w okresie 3 lat, tj. w bieżącym roku podatkowym i w ciągu poprzedzających go 2 lat podatkowych na dzień zawarcia umowy pożyczki. Uwzględni przy tym kwotę pomocy de minimis w rolnictwie otrzymanej dotychczas przez rolnika z innych tytułów. Jeśli kwota pożyczki miałaby przekroczyć limit de minimis, wtedy oprocentowanie jest zmienne i stanowi w stosunku rocznym równowartość stopy bazowej powiększonej o co najmniej 1 punkt procentowy (obecnie 8,62%). Pożyczka jest opodatkowana, co oznacza, że rolnik będzie musiał zapłacić podatek od jej kwoty.

Co musi zrobić rolnik, by otrzymać pieniądze?

Aby rolnik mógł otrzymać pieniądze, musi przejść pozytywną ocenę sytuacji finansowo-ekonomicznej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zwraca uwagę głównie na to, czy rolnik ma zdolność do spłaty w proponowanym okresie oraz na zabezpieczenie spłaty. Powinno ono stanowić co najmniej 150% kwoty pożyczki. Ubiegający się o nią musi złożyć w KOWR weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową w dniu zawarcia umowy pożyczki oraz oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, najpóźniej w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy pożyczki. To jednak nie wszystko. Rolnik musi bowiem ustanowić jeszcze dodatkowe zabezpieczenia spłaty. Ma tutaj do wyboru:

  • hipotekę na swojej nieruchomości lub osób trzecich,
  • przewłaszczenie zbywalnych rzeczy ruchomych,
  • zastaw rejestrowy na środkach transportu drogowego własnych lub osoby trzeciej,
  • gwarancje: bankową, ubezpieczeniową lub inne zabezpieczenia przewidziane przez przepisy prawa uzgodnione z KOWR.

Co można sfinansować z pożyczki?

Z pożyczki można sfinansować nieopłacone na dzień złożenia wniosku wydatki związane z bieżącą działalnością gospodarstwa i utrzymaniem jego płynności finansowej, czyli:

  • zakup nawozów, środków ochrony roślin i materiału siewnego, pasz do produkcji zwierzęcej,
  • wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania gospodarstwa,
  • spłatę bieżących rat kredytów obrotowych lub inwestycyjnych, bieżących rat leasingu, bieżących zobowiązań publicznoprawnych,
  • odbudowę produkcji po wystąpieniu chorób zakaźnych zwierząt lub roślin.

Z otrzymanego wsparcia nie mogą być spłacane zobowiązania wobec KOWR oraz handlowe, kredytowe oraz publicznoprawne, których termin płatności upłynął przed dniem złożenia wniosku o pożyczkę. Nie można też z tych pieniędzy pokryć zobowiązań niezwiązanych z prowadzeniem działalności rolniczej oraz związanych z realizacją inwestycji finansowanych z budżetu unijnego.

Wnioski przyjmują OT KOWR. Jak poinformał „Tygodnik” KOWR, środki na ten cel są jeszcze dostępne i rolnicy dalej mogą starać się o udzielenie pożyczki.

Na stronie internetowej KOWR w zakładce „Pożyczki pomocowe. Linia POM2023” znajduje się kalkulator, który pomoże po wypełnieniu odpowiednich pól zorientować się, na jakich warunkach można otrzymać pożyczkę.

image
FOTO: Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 16:49