StoryEditorWiadomości rolnicze

Termin zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej

29.09.2016., 15:09h
Ponad 2 miesiące temu krowa nadepnęła mi na nogę. Zgłosiłam się na chirurgię, ale nie stwierdzono żadnego urazu. Tymczasem noga mnie dalej bolała. Zapisałam się do ortopedy, długo czekałam na wizytę. Okazało się, że kości są naruszone i muszę mieć usztywnienie. Czy mogę teraz zgłosić ten wypadek do KRUS, bo słyszałam, że trzeba to zrobić w ciągu 2 tygodni?

Termin 2 tygodni nie ma zastosowania w odniesieniu do wypadku przy pracy rolniczej. Zgodnie z art. 45 ust. 1 Ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, o zaistnieniu takiego wypadku poszkodowany rolnik, domownik lub inna osoba są zobowiązani zawiadomić KRUS bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia.

Sposób i tryb zgłaszania wypadku przy pracy rolniczej oraz ustalania jego okoliczności i przyczyn określa Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z 28 kwietnia 2005 r. Zgodnie z jego przepisami wypadek powinien być zgłoszony w oddziale regionalnym lub w placówce terenowej KRUS, w której osoba poszkodowana jest ubezpieczona.

Zgłoszenia można dokonać nie tylko osobiście, ale także za pośrednictwem poczty, telefonicznie lub pocztą elektroniczną.

Poszkodowany lub inna osoba zgłaszająca wypadek powinna m.in. zabezpieczyć w miarę możliwości miejsce i przedmioty związane z wypadkiem, co w Pani przypadku nie jest już możliwe. Trzeba będzie natomiast wskazać świadków wypadku i dostarczyć posiadaną dokumentację leczenia.

KRUS, przeprowadzając postępowanie dowodowe, ustali, czy zaistniała zwłoka w zgłoszeniu wypadku, a jeżeli tak, ustali jej przyczyny oraz określi, jaki wpływ miało opóźnienie w zgłoszeniu na możliwość ustalenia okoliczności i przyczyn tego wypadku.

Przesłucha też Panią i świadków wypadku, jeśli tacy byli. KRUS może zasięgnąć w razie potrzeby opinii rzeczoznawców, a także wystąpić do zakładów opieki zdrowotnej o udostępnienie dokumentacji lekarskiej związanej z udzielaniem poszkodowanemu pierwszej pomocy i leczeniem.

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, nie później niż w ciągu 14 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, powinien zostać sporządzony protokół powypadkowy.

Stanowi on podstawę do uznania bądź nieuznania wypadku za wypadek przy pracy rolniczej. Jako poszkodowana będzie Pani miała prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do informacji zawartych w protokole

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 18:53