StoryEditorMateriał promocyjny

UNICEF – Ponadczasowi – pomoc łączy pokolenia

28.10.2021., 15:10h
Nasze babcie, nasi pradziadkowie zostawili po sobie wyjątkową spuściznę. Jest nią ziemia, świąteczne obyczaje, miłość do małej i dużej ojczyzny, przepis na odwiecznie robioną w naszym regionie babkę ziemniaczaną czy knedle. Niewiele osób ma takie poczucie ciągłości, trwania i tradycji jak ci, którzy mieszkają na wsi. Rolniczki, rolnicy, gospodynie w kołach, sołtysi czy lokalni społecznicy wiedzą, jak bardzo to co będzie się działo z kolejnymi pokoleniami, zależy od tego, jak dzisiaj żyjemy i jakie decyzje podejmujemy. Wśród tych wielu decyzji powinna znaleźć się jeszcze jedna – spisanie testamentu.

Warto sporządzić testament, aby dać poczucie bezpieczeństwa naszym bliskim – mężowi, żonie, dzieciom. Deklarując ostatnią wolę, chcemy zagwarantować tym, którzy po nas zostaną, jak najbardziej sprawiedliwy udział w gromadzonym przez całe życie majątku.

Komu można zapisać majątek w swoim testamencie?

Oprócz rodziny, bliższych i dalszych krewnych w takim zapisie mogą się znaleźć także inni. Ci, którym los poskąpił zamożnych albo przedsiębiorczych rodziców, którzy mieli nieszczęście urodzić się na terenach ogarniętych wojnami, kataklizmami, nieurodzajem. Taką możliwość wsparcia oferuje UNICEF, który w socjalistycznej Polsce wspierał nas paczkami, pomagał budować kolej, aby mieszkańcy wsi mogli się swobodnie przemieszczać, dostarczał również bydło, aby polskie rodziny mogły zakładać własne gospodarstwa. Dziś swoim programem „Ponadczasowi” UNICEF proponuje wspieranie najbardziej potrzebujących dzieci na całym świecie w odroczonej w czasie formule poprzez sporządzenie zapisu w testamencie. To naprawdę nieskomplikowany ruch, a można nim zmienić kawałek świata na lepszy.

Dlaczego warto spisać testament?

Jeśli w testamencie zapiszemy 1300 zł na rzecz UNICEF, uratujemy aż dziesięcioro dzieci od śmierci z głodu! Można wesprzeć działania organizacji także w inny sposób – wyznaczyć UNICEF jako jednego z beneficjentów naszej polisy na życie.

Dlaczego naprawdę warto sporządzić testament? Bo zgodnie z prawem spadek dziedziczą małżonkowie, dzieci, a gdy ich zabraknie dalsza rodzina. Prawo nie przewiduje obdarowania po naszej śmierci osób, które nie są z nami spokrewnione. Jeśli chcemy, aby część naszego majątku trafiła do kogoś, kto się nami opiekował, do przyjaciela czy właśnie organizacji charytatywnej, musimy spisać testament. Tylko on umożliwia nam podzielenie naszego dorobku tak, jak sobie tego życzymy.

Dlaczego warto dokonać zapisu w testamencie na UNICEF?

Dlaczego warto zrobić to akurat z UNICEF? Ponieważ tylko ta organizacja jest w stanie w ciągu 72 godzin dotrzeć w najbardziej odległe zakątki świata, tam, gdzie uderza tsunami, wybuchają wulkany czy toczą się wojny, a ofiarami są dzieci i ich rodziny. Dociera do ponad 190 krajów. To właśnie UNICEF dostarcza szczepionki do 45% dzieci na świecie, zapewnia żywność terapeutyczną, pomaga budować szkoły i kształcić dzieci tak, aby w przyszłości nie wymagały pomocy, ale same mogły ją dawać. Warto włączyć pomaganie słabszym do swego dziedzictwa.

Jeśli podoba ci się idea międzypokoleniowej pomocy, dowiedz się jak spisać testament.

W tym celu pobierz broszurę informacyjną ze strony unicef.pl/ponadczasowi lub zadzwoń pod numer 22 568 03 25.

Poznaj dzieci, którym już pomógł UNICEF

Khamisa przeżyła najgorszy koszmar, jaki może sobie wyobrazić matka. Każdego dnia chodziła do buszu po drewno, aby móc rozpalić ogień i ugotować dzieciom posiłek. Wydawało się jej, że tamten dzień nie będzie się różnić od poprzednich. A jednak! Gdy poszła po drewno, w okolicy wybuchły walki. Sąsiedzi ukryli jej synka i córeczkę w buszu, ratując im życie, ale gdy Khamisa wróciła do wsi, nie znalazła ani dzieci, ani sąsiadów. Zrozpaczona, szukała ich pięć lat! W końcu dzięki poszukiwaniom wszczętym przez pracowników UNICEF, rodzinie udało się połączyć.

Khamisa Fot. ©UNICEF/Ryeng

 
Od 2011 roku w Sudanie Południowym trwa wojna. Mały Chiengjiuk stracił tatę, jego mama musiała uciekać przed przemocą. Chiengjiuk cierpiał na ostre niedożywienie, chorobę wywołaną głodem, która najpierw pozbawia dzieci władzy w nogach, potem odbiera sprawność rąk, uszkadza mózg i w końcu zabija. Chiengjiuk z mamą trafili do obozu dla uchodźców. Tam dzięki interwencji UNICEF i paście terapeutycznej z orzechów chłopiec w końcu mógł nabrać sił i zacząć rehabilitację. Pasta produkowana jest w Afryce, dzięki czemu nie trzeba jej daleko transportować i lokalna ludność ma pracę.

Chiengjiuk Fot. ©UNI266126/Rich 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. maj 2024 22:42