StoryEditorWiadomości rolnicze

Wsparcie dla spółek wodnych i dużych gospodarstw w celu ochrony przed ASF

11.08.2017., 18:08h
Jeszcze we wrześniu ma być ogłoszony nabór na działanie z PROW, które umożliwi skorzystanie z pomocy spółkom wodnym oraz gospodarstwom trzodowym z terenu zagrożonego ASF.
Chodzi o wsparcie z „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. Limity pomocy wynoszą w przypadku rolników 100 tys. zł, spółek wodnych – 500 tys. zł. Projekt rozporządzenia zakłada, iż poziom współfinansowania wyniesie do 80% kosztów kwalifikowanych.

W przypadku spółek wodnych pomoc ma być przyznawana na zakup sprzętu do utrzymania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny.

Jeśli chodzi o rolników utrzymujących trzodę chlewną na obszarach strefy ASF, to wsparcie z tego działania będzie mogło obejmować tylko te inwestycje, które nie są dofinansowane przez państwo w ramach innej pomocy.

Minimum 300 świń

O pomoc na działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się rozwoju ASF będą mogli startować rolnicy (osoby fizyczne i prawne) prowadzący chów lub hodowlę świń w ilości co najmniej 300 sztuk. Pieniądze mogą być przeznaczone na ogrodzenie chlewni lub terenu koniecznego do obsługi zwierząt, w tym miejsca składowania pasz, ściółki i sprzętu do obsługi świń. Ogrodzenie musi zabezpieczać przed przedostaniem się zwierząt też przez podkopanie. Ogrodzenie nie może być dłuższe niż 1500 m i wyższe niż 2 m, powinno być wykonane na podmurówce lub z wykopanym krawężnikiem z brama wjazdową i furtkami.

Dofinansowanie może być też przeznaczone na utworzenie lub zmodernizowanie zadaszonej niecki do dezynfekcji. Wymiary niecki powinny odpowiadać szerokości i wysokości pojazdów, które przez nią przejeżdżają i do obwodu kół tych pojazdów. Niecka ma zabezpieczać przesiąkanie środka dezynfekcyjnego do podłoża i być funkcjonalnie związana z chlewnią. Liczba świń będzie określona w oparciu o system identyfikacji i rejestracji zwierząt wg schematu: suma liczby świń utrzymywanych wewnątrz strefy w ostatnim dniu każdego z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym przypada termin rozpoczęci naboru wniosków podzielona przez 12. Jeżeli zwierzęta były utrzymywane krócej, pod uwagę bierze się ostatnie dni każdego z miesięcy i liczbę tych miesięcy.



Spółka wodna będzie mogła wnioskować o dofinansowanie na zakup sprzętu do utrzymywania urządzeń melioracji szczegółowych w wysokości 500 tys. zł



O kolejności przysługiwania wsparcia rolnikom prowadzącym produkcję świń wewnątrz strefy ASF będzie decydowała średnia liczba zwierząt w stadzie. Planuje się, że liczba ta zostanie ustalona dla okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym przypadnie dzień rozpoczęcia terminu składania wniosków o pomoc. Chyba, że rolnik prowadzi produkcję krócej niż 12 miesięcy. Punkty nie będą przyznawane stadom liczącym poniżej 300 sztuk świń, najwięcej punktów otrzymają stada z 800 sztuk świń. Dodatkowe punkty mają być też przyznawane za budowę niecki dezynfekcyjnej.

Co najmniej 600 ha

Spółki wodne będą miały przyznawane dofinansowanie według kolejności ustalonej na podstawie dwóch kryteriów. Kluczowym ma być powierzchnia zmeliorowanych użytków rolnych objętych działalnością, w pierwszej kolejności pomoc będzie przysługiwała spółkom, które mają większą powierzchnię działalności. Przewiduje się przyznanie punktów dopiero wtedy, gdy powierzchnia zmeliorowanych użytków rolnych objętych działalnością spółki wynosi co najmniej 600 ha.

Dodatkowe punkty mają otrzymywać spółki działające na terenie gminy lub gmin co najmniej dwukrotnie poszkodowanych przez powodzie lub deszcze nawalne.

O wsparcie mogą starać się tylko te spółki, w których większość członków stanowią rolnicy.

Pieniądze mogą wydać na zakup nowego sprzętu do utrzymania urządzeń melioracji wodnych, czyli ciągników, koparek, rębaków do drewna, kos spalinowych oraz osprzętu do koparek i ciągników, czyli kosiarek, odmularek oraz przyczep.

Spółka wodna nie może wystąpić o przedstawione dofinansowanie, jeśli wnioskuje o nie związek, do którego spółka należy.

dr Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 12:47