StoryEditorWiadomości rolnicze

ZUS czy OFE – masz cztery miesiące na wybór

12.06.2014., 12:06h
Takie pytanie zadaje sobie obecnie 16 mln Polaków. Wyboru trzeba dokonać do końca lipca br. Nie musi to być jednak decyzja obowiązująca na zawsze. Można ją zmienić za dwa, a od 2016 r. – co cztery lata. Wyboru mogą dokonać obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.  

Jeżeli zdecydujemy się na składanie pieniędzy wyłącznie do ZUS-u, wówczas 100% składki, czyli 19,52% wynagrodzenia, wpłynie co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Zaksięguje on 12,22% naszej pensji na wirtualnym koncie, co będzie podstawą do wypłacenia emerytury w przyszłości. Ta kwota podlega corocznej waloryzacji, która będzie zależeć od inflacji oraz wzrostu płac w gospodarce. 

Pozostałe 7,3% naszych pieniędzy zostanie zapisane na subkoncie w ZUS-ie. Są tam zbierane składki, które przed zmianą ustawy trafiłyby na nasze konto w OFE. 

Zasady dziedziczenia pieniędzy gromadzonych na subkoncie w ZUS-ie będą identyczne jak w OFE. W tym przypadku wirtualne odsetki będą naliczane na podstawie wzrostu nominalnego PKB, czyli realnego wzrostu gospodarczego oraz inflacji w ostatnich 5 latach. 

Gdy zdecydujemy się na opcję ZUS + OFE, większość naszej składki popłynie do ZUS-u, a tylko część do OFE. Tak jak w poprzedniej opcji, 12,22% pensji zasili konta ZUS-u i będzie podlegało corocznej waloryzacji (będzie ona zależeć od inflacji i wzrostu płac w gospodarce). Natomiast 4,38% pensji trafi na subkonto ZUS-u i odsetki będą naliczane na podstawie wzrostu nominalnego PKB. 

Pozostałe 2,92% (z 1 zł – 15 gr) naszych pieniędzy znajdzie się w OFE i będzie inwestowane na rynku kapitałowym 10 lat przed przejściem na emeryturę. Wtedy co roku 10% naszej kwoty, znajdującej się w OFE, będzie systematycznie przenoszone do ZUS-u. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego na naszym koncie w OFE nie pozostaną żadne środki.

O wysokości przyszłej emerytury będzie decydować to, ile lat pracujemy (czyli jak długo płacimy składki) i to, jaka jest wysokość naszego wynagrodzenia. Składka emerytalna uzależniona jest bowiem od jego wysokości. Suma zgromadzonych składek w momencie przejścia na emeryturę dzielona jest przez przewidywaną dalszą długość życia wyrażoną w miesiącach. Tak wyliczana jest emerytura w systemie zdefiniowanej składki, który obowiązuje w Polsce od 1999 r.

Aby pozostawić część składki w OFE, można złożyć odpowiednią deklarację w formie papierowej bezpośrednio w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS-u. Oświadczenie można też przesłać pocztą lub elektronicznie poprzez platformę pue.zus.pl. 

Decyzję o pozostaniu w OFE bądź przekazywaniu całości składki emerytalnej do ZUS-u będzie można zmieniać. Począwszy od 2016 r. co 4 lata, od 1 kwietnia do 31 lipca, otwierane będzie tzw. okienko transferowe.

ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 08:31