pixabay
StoryEditorDom na wsi

Budowa domu na wsi bez pozwolenia: na jakich zasadach można go postawić?

18.06.2024., 13:37h
Polskie prawo już od kilku lat dopuszcza możliwość wybudowania niewielkiego domu mieszkalnego bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Jakie zasady obowiązują przy tego typu inwestycjach?

Dom bez pozwolenia: lista warunków, które trzeba spełnić 

W Polsce na wybudowanie większości domów mieszkalnych potrzebny jest komplet zezwoleń. Wyjątkiem są jednak budynki, które spełniają szereg następujących wymagań: 

 • jest to wolnostojący budynek mieszkalny, 
 • budynek ma maksymalnie dwie kondygnacje, 
 • powierzchnia zabudowy domu to maksymalnie 70 m², 
 • projekt domu zgodny jest z wymogami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo wydanymi warunkami zabudowy, 
 • obszar oddziaływania budynku w całości mieści się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany, 
 • dom jest budowany w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych (a nie np. pod wynajem). 

Jeżeli inwestor dysponuje prawem do działki budowlanej, a jego planowana inwestycja spełnia powyższe warunki, może przystąpić do budowy tylko na podstawie zgłoszenia. 

Jakie ułatwienia przewidziano dla domów budowanych bez pozwolenia?

Dopuszczenie do budowania domów bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia to etap upraszczania formalności, związanych z powstawaniem nowych budynków. Tego typu inwestycje mają także szereg innych ułatwień. Nie ma na przykład konieczności zatrudniania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy. Jeżeli inwestor nie podejmie tych czynności, będzie to rozumiane jako wzięcie na siebie zobowiązania za dopełnienie wszystkich formalności, związanych z budową. 

Przeczytaj także: Dotacje do wiatraków przydomowych: ile mogą dostać mieszkańcy wsi?

Domy do 70 mkw: co z kontrolą budowlaną?

Budowanie domów jednorodzinnych bez pozwolenia jest maksymalnie uproszczone, jednak wciąż podlega prawu budowlanemu. Oznacza to, że również na takiej budowie może pojawić się kontrola z nadzoru budowlanego. Jeżeli wykryte będą nieprawidłowości, urzędnicy wyciągną konsekwencje. 

Kończysz budowę domu bez pozwolenia? Te dokumenty musisz złożyć 

Po zakończeniu budowy inwestor powinien sporządzić geodezyjną inwentaryzację powykonawczą i złożyć następujące dokumenty: 

 • zawiadomienie o zakończeniu budowy, 
 • jeśli nie zatrudniał kierownika budowy – oświadczenie o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali mieszkalnych, w sposób zgodny z przepisami, 
 • jeśli nie zatrudniał kierownika budowy – oświadczenie o zgodności wykonania budynku z projektem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi. 

Jeżeli w ciągu 14 dni od złożenia kompletu dokumentów inspektorat budowlany nie zgłosi sprzeciwu, właściciel może rozpocząć użytkowanie domu. 

Przeczytaj także: Czy policja lub komornik mogą naruszyć mir domowy rolnika?

Domek letniskowy na wsi: czy możesz go wybudować bez pozwolenia? 

Dużą popularnością cieszy się budowanie na wiejskich działkach domków letniskowych. Takie budynki również mogą podlegać pod prawo o budowie domu bez zezwolenia, jeżeli spełniają następujące warunki: 

 • jest to wolnostojący domek parterowy (bez poddasza użytkowego), 
 • budynek służy rekreacji indywidualnej, 
 • powierzchnia zabudowy domku letniskowego to od 35 do 70 m², 
 • rozpiętość elementów konstrukcyjnych to maksymalnie 6 m, a wysięg wsporników – 2 m, 
 • 1 budynek przypada na 500 m2 działki. 

Jeżeli inwestycja spełnia te wymagania, proces budowlany przebiega podobnie jak w przypadku domu jednorodzinnego. Zgodnie z prawem, w takim domku można mieszkać co najwyżej 180 dni w ciągu roku. Jeżeli zechcemy się tam zameldować, konieczne będzie przekształcenie domku letniskowego w budynek mieszkalny poprzez dostosowanie go do wymagań, stawianych zwykłym domom jednorodzinnym.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 12:26