Pixabay
StoryEditorElektrownia wiatrowa

Dotacje do wiatraków przydomowych: ile mogą dostać mieszkańcy wsi?

23.05.2024., 16:30h
Już niedługo ruszy pierwszy nabór wniosków w programie "Moja elektrownia wiatrowa". Będzie można ubiegać się o dofinansowanie na stworzenie przydomowej instalacji wiatrowej. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze?

Czym jest program "Moja elektrownia wiatrowa"?

Program "Moja elektrownia wiatrowa" był długo zapowiadany przez rząd. Wszystko wskazuje na to, że projekt już niebawem będzie realizowany. Pierwszy nabór wniosków ma ruszyć w II lub III kwartale 2024 roku. Celem tego programu jest rozwój w obszarze mikroelektrowni wiatrowych oraz magazynów energii, związany z wypełnianiem wymogów Unii Europejskiej w zakresie zielonej energii i ochrony klimatu. Koordynatorem projektu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ma być realizowany w latach 2024-2029, ostatni nabór wniosków zaplanowano na rok 2028.

Przeczytaj także: Dzięki biogazowni rolniczej rachunki za prąd spadły o 240 tys. zł

Kto może dostać pieniądze na przydomowy wiatrak?

Dotacje z programu "Moja elektrownia wiatrowa" dedykowane są osobom fizycznym, będącym właścicielami bądź współwłaścicielami budynku mieszkalnego/lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym, wytwarzającym energię elektryczną na własne potrzeby. Oznacza to, że o pieniądze mogą się ubiegać również osoby prowadzące gospodarstwo rolne i mieszkające na wsiach.

"Moja elektrownia wiatrowa": na co można dostać pieniądze?

Wnioski w programie "Moja elektrownia wiatrowa" będą przyjmowane na realizację dwóch typów inwestycji:

  • stworzenie przydomowej instalacji wiatrowej o mocy nie większej niż 20 kW, z wiatrakiem o maksymalnej wysokości 30 m;
  • stworzenie przydomowej instalacji wiatrowej z magazynem energii o mocy nie większej niż 50 kW.

Przydomowa mikroinstalacja wiatrowa dofinansowana z tego programu będzie mogła mieć zarówno typ on-grid (podłączona do sieci) jak i off-grid (niepodłączona do sieci). 

Przeczytaj także: System rozliczania fotowoltaiki na nowych zasadach. Co się zmieni i od kiedy?

Jakie są kwoty dopłat na przydomową elektrownię wiatrową?

W ramach programu "Moja elektrownia wiatrowa" będą realizowane dopłaty w dwóch kategoriach:

  • na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej, która może wynosić 50 proc kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 30 tysięcy złotych, czyli do 5 tysięcy złotych/1 kW; 
  • na magazyn energii o minimalnej pojemności 2 kWh, która może wynosić 50 proc. kosztów, maksymalnie 17 tysięcy złotych, czyli do 6 tysięcy złotych/1 kWh.

Będzie można zatem sfinansować inwestycję z wykorzystaniem magazynu energii, ale nie będzie to konieczny warunek, który trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze.

Ile pieniędzy NFOŚiGW przeznaczy na małe elektrownie wiatrowe?

Łączny budżet na realizację pięcioletniego programu wsparcia "Moja elektrownia wiatrowa" wynosi 400 mln zł. Na razie nie podano do wiadomości jaka część tej puli będzie przeznaczona na realizację pierwszego naboru wniosków.

Przeczytaj także: Dopłaty do zbóż 2024: ARiMR uruchamia nabór. Pobierz WNIOSEK

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 01:39