StoryEditorPorady prawne

ARiMR odmówił rolnikowi dopłat bezpośrednich na grunty dzierżawione na ustną umowę. Czy słusznie?

18.03.2023., 15:03h
Dzierżawiłem przez kilka lat grunty na podstawie ustnej umowy dzierżawy i składałem na nie wnioski o dopłaty. W ubiegłym roku właścicielka kazała mi zejść z pola, bez żadnych podstaw, w trybie natychmiastowym. Mimo to dalej uprawiałem ziemię. Właścicielka powiadomiła ARiMR, że użytkuję ją bezprawnie. Agencja zażądała ode mnie przedstawienia tytułu prawnego do tej działki. Nie mogłem go okazać, ponieważ nie zawarłem pisemnej umowy. Niejednokrotnie czytałem na łamach TPR, że ustna umowa dzierżawy gruntów rolnych też jest ważna i że w jej przypadku obowiązuje roczny termin wypowiedzenia. Dostałem teraz decyzję odmawiającą płatności. ARiMR powołuje się w uzasadnieniu na wyrok wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 17 grudnia 2020 r., z którego podobno wynika, że w takiej sytuacji, jak moja, dopłaty należą się właścicielowi. Czy to prawda, czy jest sens odwoływać się od tej decyzji?

Czy warto odwołać się od decyzji ARiMR?

Z całą pewnością warto się odwołać. Istotnie Trybunał Sprawiedliwości UE (szósta izba) wydał 17 grudnia 2020 r. wyrok o sygn. akt C-216/19 w sprawie: WQ przeciwko Land Berlin, w którym zajmował się kwestią prawa do płatności w przypadku złożenia wniosku przez dwie osoby. Wyrok ten dotyczy jednak innego stanu faktycznego. Verwaltungsgericht Berlin (sąd administracyjny w Berlinie) postanowił zawiesić postępowanie w toczącym się sporze i zwrócił się do Trybunału z kilkoma pytaniami prejudycjalnymi (stanowiącymi podstawę do podobnego orzekania w analogicznych przypadkach). Pierwsze z nich brzmiało następująco:

„Czy »kwalifikujący się hektar« jest w dyspozycji jego właściciela, jeżeli żadnej osobie trzeciej nie przysługuje prawo użytkowania tego »kwalifikującego się hektara«, w szczególności prawo użytkowania pochodzące od właściciela, czy też obszar ten jest w dyspozycji osoby trzeciej lub nie jest w niczyjej dyspozycji, jeżeli osoba trzecia bez prawa użytkowania faktycznie wykorzystuje rolniczo ten obszar?”. Chodziło o interpretację art. 24 ust. 2 zdanie pierwsze rozporządzenia Parlamentu E...

Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 00:33