StoryEditorPORADY PRAWNE

Czy ulga w podatku rolnym przysługuje też na wcześniej dzierżawione grunty?

20.02.2024., 12:00h
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAMdr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
Kupiłem 20 ha ziemi rolnej na powiększenie gospodarstwa rolnego, z czego 15 ha już wcześniej dzierżawiłem. Czy ulga w podatku rolnym należy się do wszystkich zakupionych gruntów?

Kiedy nieruchomość może być zwolniona z podatku rolnego?

Według art. 12 ustawy o podatku rolnym, zwalnia się od tego podatku grunty rolne przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha:

  • będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży,
  • będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste,
  • wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, objęte w trwałe zagospodarowanie.

Skoro nabył Pan 5 ha gruntów rolnych na podstawie umowy sprzedaży i jednocześnie gospodarstwo rolne ma powierzchnię nieprzekraczającą 100 ha, może Pan, co do zasady, skorzystać ze zwolnienia, a następnie ulgi w podatku rolnym. Należy także podkreślić, że zwolnienie i ulga stanowią pomoc de minimis w rolnictwie. Obecnie limit tej pomocy na gospodarstwo wynosi 20 tys. euro na 3 lata.

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy nieruchomość może być zwolniona z podatku rolnego?
  • Czy za kupno dzierżawionego gruntu też przysługuje ulga w podatku rolnym?

Czy za kupno dzierżawionego gruntu też przysługuje ulga ...

Pozostało 63% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:43