StoryEditorporady prawne

Czy wycinka drzew samosiejek wymaga zezwolenia?

20.03.2024., 12:00h
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAMdr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
Mam pytanie o procedurę uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew samosiejek. Czy musi być zgoda albo zezwolenie? Czy dla istoty sprawy ważne jest, czy jest to grunt rolny, czy działka pod budowę domu?

Czy potrzebna jest zgodna na usunięcie samosiejek z gruntu rolnego?

Przede wszystkim podkreślić należy problem z tzw. samosiejkami. Należy wyjaśnić kwestie te w urzędzie gminy lokalizacji gruntu. Według art. 83 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (u.o.p.), usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości. Zasady tej nie stosuje się do drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Jest to wyłączenie bardzo ważne dla wielu rolników (art. 83f ust. 1 pkt 3b).

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy potrzebne jest zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu?
  • Czy potrzebna jest zgodna na usunięcie samosiejek z gruntu rolnego?
  • Na jakiej wysokości mierzymy obwód drzewa do usunięcia?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 8 marca 2022 r. (sygn. akt: IV SA/Po 52/22) stwierdził, że jak stanowi art. 83f ust. 1 pkt 3b u.o.p., przepisów art. 83 ust. 1 (a więc obowiązku uzyskania zezwolenia) nie stosuje się do drzew lub krzewów usu...

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 07:53