StoryEditorPORADY PRAWNE

Nie tylko rolnik może wziąć udział w przetargu na ziemię z KOWR

19.12.2023., 16:30h
Alicja MorozAlicja Moroz
Syn pracuje poza rolnictwem, ale chciałby rozpocząć działalność rolniczą. Planuję w przyszłości przekazać mu gospodarstwo, jednak na razie mam jeszcze na utrzymaniu dwoje młodszych dzieci i daleko mi do wieku emerytalnego. Czy syn może startować w przetargu na ziemię z KOWR?

Czy w przetargu na ziemię KOWR może startować nie rolnik?

Jest to możliwe, pod warunkiem że syn Pana posiada kwalifikacje rolnicze. Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, grunty te podlegają sprzedaży w trybie publicznego przetargu ustnego (licytacja). W przypadku nieruchomości rolnych o powierzchni od 1 ha ma zastosowanie w pierwszej kolejności sprzedaż w trybie przetargu ograniczonego, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie podmioty wymienione w art. 29 ust. 3b tej ustawy.

Z artykułu dowiesz się?

  • Kim w świetle przepisów jest rolnik?
  • Czy w przetargu na ziemię KOWR może startować nie rolnik?

W myśl wymienionego wyżej przepisu, KOWR może zastrzec, że w przetargu mogą uczestniczyć wyłącznie:

  • rolnicy indywidualni zamierzający powiększyć gospodarstwo rodzinne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w gminie, w której jest położona nieruchomość wystawiana do przetargu, lub w gminie graniczącej z tą gminą lub
  • osoby posiadające kwalifikacje rolnicze zamierzające utworzyć gospodarstwo rodzinne, które w okresie co najmniej roku przed ogłoszeniem przetargu nie ...
Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 06:34