fot. Pixabay
StoryEditorWILKI

Niemiecki rząd jest "za" szybkim odstrzałem wilków

08.12.2023., 17:30h
Ministrowie środowiska federalnych i stanowych w Niemczech zgodzili się na szybsze i bardziej efektywne odstrzeliwanie drapieżnych wilków, w ramach nowych przepisów obowiązujących od sezonu pastwiskowego 2024.

Mniej biurokracji i szybsze procedury

Na konferencji w Münster, ministrowie jednomyślnie poparli propozycje federalnej minister środowiska, Steffi Lemke, dotyczące zmniejszenia biurokracji i przyspieszenia procedur usuwania wilków z problemami behawioralnymi, zwłaszcza w sytuacjach ataków na zwierzęta gospodarskie.

Kiedy odstrzał wilka będzie dozwolony?

Zgodnie z nowymi zasadami, odstrzał wilka będzie dozwolony już po pierwszym uśmierceniu pasącego się zwierzęcia, bez konieczności wcześniejszego badania DNA. Zezwolenie na odstrzał będzie ważne przez 21 dni od momentu wydania, umożliwiając zbieranie zwierząt w promieniu do 1000 metrów wokół dotkniętego pastwiska. Jednak warunkiem uzyskania pozwolenia na odstrzał wilka jest istnienie wcześniejszej ochrony stadnej dla atakowanych zwierząt.

Obszary o zwiększonej częstości przypadków ataków wilków zostaną określone przez kraje związkowe, z myślą o wejściu w życie przepisów przed sezonem pastwiskowym w 2024 roku. Szczególnie dotknięte obszary obejmują Saksonię, Saksonię-Anhalt, Meklemburgię-Pomorze Przednie, Brandenburgię, Dolną Saskonię i Szlezwik-Holsztyn.

Minister Środowiska Nadrenii Północnej-Westfalii, Oliver Krischer, wyraził zadowolenie z nowych przepisów, zauważając, że przyspieszą one procedury usunięcia wilków z obszarów zagrożonych. Obecnie oczekuje się na odstrzał wilka Glorii w Nadrenii Północnej-Westfalii, a nowe regulacje z pewnością przyspieszą ten proces.

Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm wobec decyzji

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) wyraziło obawy co do realizowalności i adekwatności zaproponowanych zmian. Przedstawiciel DBV ds. ochrony środowiska, Eberhard Hartelt, podkreślił konieczność prowadzenia odpowiedzialnej polityki obejmującej ochronę stada, problematyczny odstrzał wilków i regulację populacji, aby zagwarantować bezpieczeństwo hodowli bydła na pastwiskach.

Warto zauważyć, że minister Steffi Lemke podkreśliła, że nowe regulacje można wprowadzić w sposób niebiurokratyczny i praktyczny, eliminując konieczność długotrwałych zmian prawnych na szczeblu krajowym czy europejskim. Jednakże, w przypadku braku wystarczających rezultatów, otwarta jest na rozważenie innych rozwiązań w przyszłości.

Michał Czubak

fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 09:00