Rolnicy i myśliwi wspólnie apelują o zwiększenie odstrzału dzikówJustyna Czupryniak/Canva/WIR
StoryEditorASF

Rolnicy i myśliwi wspólnie apelują o zwiększenie odstrzału dzików

10.07.2024., 12:30h
Myśliwi i rolnicy obawiają się wprowadzenia prawa o zmniejszeniu ilości polowań. Ich zdaniem może to doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa ASF na jeszcze większą skalę niż dotychczas.

Podczas forum rolniczo-łowieckiego powiatu gnieźnieńskiego zorganizowanego z inicjatywy Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej poruszone zostały kwestie dotyczące ograniczania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń, który w ostatnim czasie rozprzestrzenia się na terenie województwa wielkopolskiego.

Czy zmiana ustawy Prawo łowieckie będzie miała negatywne konsekwencje?

Jednym z kluczowych tematów prowadzonej dyskusji była planowana zmiana ustawy Prawo łowieckie, zgodnie z którą ilość polowań zbiorowych miałaby zostać zmniejszona. Zdaniem uczestników spotkania, konieczne jest podjęcie współpracy rolników i myśliwych mającej na celu niedopuszczenie do proponowanych zmian. Jak wskazują rolnicy, zbiorowy odstrzał dzików stanowi istotny element zwalczania wirusa ASF poprzez zmniejszenie migracji tych zwierząt.

Co warto zaznaczyć, większość obwodów łowieckich znajduje się w obrębie pól rolników, a mimo to Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zaprosiło ich do prac w zespole, który zajmuje się planowanymi zmianami w ustawie Prawo łowieckie.

Myśliwi potrzebują chłodni

Podczas zebrania myśliwi skierowali również apel do Powiatowego Lekarza Weterynarii z prośbą o udostępnienie im chłodni. Jak wskazują przedstawiciele kół łowieckich, jest to konieczne i istotne działanie, ponieważ w okresie jesienno-zimowym prowadzone są polowania zbiorowe oraz pozyskiwana jest największa ilość dzików.

Ograniczenie przemieszczania się dzików

Ponadto rolnicy i myśliwi zgodzili się w kwestii ograniczenia przemieszczania się zarażonych dzików z kompleksów leśnych powiatu poznańskiego. Ich zdaniem, w akcję powstrzymującą migrację dzików powinny zaangażować się władze powiatu poznańskiego.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:32