Ubój świń pod Kiszkowiem wstrzymany, ale wybuchło nowe ognisko ASFfot. J. Nuckowski
StoryEditorASF

Dramat rolników spod Gniezna. Ubój świń będzie wznowiony? Wybuchło nowe ognisko ASF

08.07.2024., 11:00h
Wirus ASF nie odpuszcza. Pod Gnieznem, gdzie wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak wstrzymał ubój prewencyjny zdrowych świń, wybuchło nowe ognisko. Choroba pojawiła się także w kilku innych powiatach.

ASF się rozpędza. W ostatnich dniach pojawiły się kolejne 4 nowe ogniska. Większość w Wielkopolsce, zagłębiu produkcyjnym trzody chlewnej w Polsce. Na razie nie wiadomo, po ile sztuk liczyły zakażone stada. 

ASF w kolejnym gospodarstwie w Ujeździe

Zła informacja płynie między innymi z Ujazdu pod Gnieznem (woj. wielkopolskie). Pojawiło się tam kolejne ognisko ASF - tuż obok likwidowanego w ubiegłym tygodniu stada, liczącego 52 świnie w cyklu zamkniętym. O tej sytuacji było głośno, ponieważ w promieniu 1 km od ogniska znajduje się aż 17 gospodarstw, w których łącznie utrzymywanych jest około 1800-2000 świń. Zwierzęta te miały zostać wybite, ale Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa nakazał weterynarii wstrzymać ubój prewencyjny. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Teraz, po stwierdzeniu drugiego ogniska, rolnicy obawiają się, że ubój może zostać wznowiony. Nie mają pewności, jakie decyzje zapadną w weterynarii i na szczeblu ministerialnym. 

Już 17 ognisk ASF​ w Polsce

W Polsce jest już więc 17 ognisk ASF. Rok temu o tej porze było ich 11. Niestety, pogoda sprzyja szybkiemu rozwojowi choroby, a żniwa zwiększają ryzyko zawleczenia wirusa ASF na teren gospodarstwa. 

W ostatnim czasie weterynaria wykryła ASF w następujących lokalizacjach:

  • 14. ognisko wyznaczono w woj. zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, w miejscowości Kierzków, w odległości kilkudziesięciu kilometrów od poprzedniego ogniska nr. 3 w miejscowości Nieznań.
  • 15. ognisko wyznaczono w woj. wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim w miejscowości Smolarki, niedaleko Długiej Gośliny, gdzie już w tym roku były wyznaczone ogniska na początku czerwca. 
  • 16. ognisko wyznaczono tuż obok ogniska nr. 13 w Ujeździe w woj. wielkopolskim. 
  • 17. wyznaczono w powiecie obornickim, w woj. wielkopolskim, w gminie Ryczywół niedaleko miejscowości Tłukawy. 
image
FOTO: GIW

image
Dramat rolników spod Gniezna

Kołodziejczak: nakazałem wstrzymanie uboju świń pod Kiszkowem

Kamila Szałaj, na podst. topagrar.pl, GIW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 04:12