Rolnicy wreszcie dostaną pieniądze za szkody wyrządzane przez ptaki. Rząd zmienia prawoFot. Sierszeńska, Shutterstock
StoryEditorOdszkodowania za ptaki

Rolnicy wreszcie dostaną pieniądze za szkody wyrządzane przez ptaki. Rząd zmienia prawo

30.11.2023., 10:13h
Prawdopodobnie w 2024 roku rolnicy będą mogli ubiegać się o rekompensaty za szkody wyrządzane przez ptaki. Minister rolnictwa Anna Gembicka złożyła projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Minister Gembicka chce wprowadzić odszkodowania za ptaki

Jest szansa, że już niedługo powstanie program odszkodowań dla rolników za szkody wyrządzone przez ptaki. Nowa minister rolnictwa, Anna Gembicka poinformowała, że 29 listopada złożyła wniosek o rozpatrzenie przez Radę Ministrów projektu o szkodach wyrządzonych przez ptaki.

- To projekt, który przygotowaliśmy wspólnie z wiceministrem Krzysztofem Cieciórą. To odpowiedź na postulaty, które zgłaszali nam rolnicy - tłumaczy Gembicka.

Za jakie ptaki odszkodowania dla rolników?

Przypomnijmy. W maju w ministerstwie rolnictwa powstała grupa ekspercka do oceny szkód wyrządzonych przez ptaki. Jej głównym zadaniem było przygotowanie propozycji umożliwiających wypłatę rolnikom rekompensat za szkody wyrządzone przez:

  • łabędzie,
  • gęsi,
  • żurawie,​
  • kormorany.

Podczas spotkania ustalono, że wysokość rekompensat za wyrządzone szkody będzie liczona na podstawie stawek ryczałtowych (zł/ha). Poza tym powołany ma być zespół do oględzin i potwierdzania wystąpienia szkód składający się z  przedstawicieli ośrodka doradztwa rolniczego, wojewódzkiej izby rolniczej i poszkodowanego. W przypadku kormorana rekompensata wyliczana byłaby z uwzględnieniem miejsca występowania kormorana.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 19:10