Picie alkoholu bez kaca? Pomoże żel z mlekaJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorŻel na kaca

Picie alkoholu bez kaca? Pomoże żel z mleka

18.05.2024., 15:30h
Szwajcarscy naukowcy opracowali żel ze składników mleka, który rozkłada alkohol w organizmie. Czy będzie skutecznie przeciwdziałał na kaca?

Żel na kaca, który ma rozkładać alkohol w organizmie

Jak poinformował niemiecki portal Agrarheute, naukowcy z ETH Zurich opracowali nowy żel, który ma rozkładać alkohol w organizmie.

Żel zbudowany z włókien białek serwatkowych, wykorzystując pojedyncze atomy żelaza, ma za zadanie przekształcić alkohol w przewodzie pokarmowym w nieszkodliwy kwas octowy zanim przedostanie się on do krwi. Badania wykazały, że żel zmniejsza szkodliwe i odurzające działanie alkoholu.

W jaki sposób żel na kaca zniweluje działanie alkoholu?

Po zażyciu żelu alkohol przesuwa się z wątroby do przewodu pokarmowego. Zdaniem prof. ds. żywności i materiałów miękkich w ETH Zurich Raffaele Mezzengi, produkt uniemożliwia produkcję szkodliwego aldehydu octowego, czyli substancji odpowiedzialnej za wiele problemów zdrowotnych wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu. Profilaktyczne przyjmowanie żelu może wspomóc zapobieganie wzrostowi poziomu alkoholu we krwi i zniwelować szkody przez niego wyrządzane w przyszłości.

Żel na kaca do stosowania przed spożyciem

Naukowcy zaznaczają jednak, że działanie żelu następuje, gdy alkohol znajduje się jeszcze w przewodzie pokarmowym, jeśli doszło już do zatrucia, nie będzie on skuteczny.

Z czego zrobiony jest żel na kaca?

Naukowcy do stworzenia żelu na kaca wykorzystali zwykłe białka serwatkowe, gotując je przez kilka godzin. Po dodaniu soli i wody, powstawały długie, cienkie włókna, które sieciowały się i tworzyły żel. Zaletą żelu okazało się to, że rozkłada się w organizmie bardzo powoli.

Rozłożenie żelu będzie możliwe, jeśli będzie on miał dostęp do katalizatorów w postaci atomów żelaza umożliwiających włóknom skuteczną reakcję z alkoholem, dzięki czemu przekształcą go w kwas octowy. By doszło do tej reakcji, konieczne jest również wykorzystanie niewielkiej ilości nadtlenku wodoru, który wytwarza się dzięki wcześniejszej reakcji pomiędzy glukozą i nanocząsteczkami złota.

Żel na kaca był podawany myszom

Żel nie był jeszcze testowany na ludziach. Naukowcy rozpoczęli proces badań na myszach. Podzielili zwierzęta na dwie grupy, z których pierwsza otrzymywała alkohol tylko raz, a druga przyjmowała go regularnie przez 10 dni.

Zgodnie z wynikami badań, poziom alkoholu u myszy otrzymujących pojedynczą dawkę spadł o 40% po 30 minutach. Żel był im wcześniej aplikowany profilaktycznie. Natomiast po 5 godzinach poziom nadal spadał i wynosił 56% w porównaniu z grupą kontrolną.

Dostrzeżony został również efekt terapeutyczny, ponieważ zwierzęta przyjmujące alkohol regularnie wykazały, że wyrządzone w ich organizmie szkody są mniejsze. Naukowcy złożyli już wniosek patentowy na żel, jednak zanim zostanie dopuszczony do użytku dla ludzi minie jeszcze trochę czasu.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: agrarheute.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 05:46