StoryEditorCeny świń

Ceny tuczników wyższe nawet o 80 gr! Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie? SONDA

30.11.2022., 12:11h
W Polsce ceny tuczników są coraz wyższe. Niektóre zakłady mięsne podniosły stawki nawet o 80 gr/kg. Eksperci nie mają wątpliwości, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze podwyżki. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Ceny skupu tuczników rosną. Eksperci: to nie koniec podwyżek

Ceny skupu świń rosną w coraz większym tempie. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła cenniki o 15-80 gr/kg. Za żywiec najwięcej płaci obecnie Kabanospol – 7,50 zł/kg. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,40 zł/kg do 7,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,20 zł/kg.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że w dniach 14–20.11.2022 r. na rynku krajowym cena zakupu żywca wieprzowego ukształtowała się na poziomie 7,13 zł/kg, o 1 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu, ale o 1 proc. niższym niż przed miesiącem.

- Na rynku krajowym średnia cena skupu tuczników w T47 w za klasę E oscylowała wokół 9,20 zł/kg (+0,20 t/t). Należy spodziewać się dalszych wzrostów cen skupu w okresie przedświątecznym, gdyż podaż żywca nie nadąża za popytem - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z kolei KOWR wylicza, że w Polsce (według wstępnych danych GUS) w okresie styczeń–październik 2022 r. dostawy żywca wieprzowego do podmiotów skupujących wyniosły ponad 1,7 mln ton i były o 5 proc. mniejsze niż w analogicznym okresie 2021 r. 

Jednak jak zauważają eksperci banku Pekao SA, po spadku w roku 2019 krajowa produkcja mięsa wieprzowego ustabilizowała się na dość wysokim poziomie. Jej wolumen zależy od podaży żywca nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach UE (szczególnie w Danii, Holandii i Niemczech), ponieważ rodzimy przemysł w części zaopatruje się w surowiec poza Polską. W pierwszym półroczu 2022 r. wynikom produkcji mięsa (spadek o 9 proc.) nie sprzyjał trend spadkowy w pogłowiu trzody.

W Niemczech ceny świń wzrosły do 2 euro

W Niemczech ubojnie wykazują coraz większe zainteresowanie surowcem. W tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG po raz kolejny wzrosła cena - o 5 centów. Wynosi ona 2 euro/kg. Będzie obowiązywała do 7 grudnia.

- W związku ze zwiększającą się sprzedażą oraz niezbyt dużą podażą, w nowym tygodniu ubojowym można spodziewać się dalszych wzrostów cen żywca – ocenia niemieckie Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Jednak 2 euro to jeszcze nie jest poziom, przy którym można mówić o opłacalności hodowli.

- Według wyliczeń niemieckiej giełdy ISN cena powinna wynieść aż 2,50 EUR/kg (11,75 PLN/kg), czyli o ponad 25 proc. więcej niż ma to miejsce aktualnie. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że do sylwestra ceny w skupach powinny rosnąć, jednak osiągnięcie tak wysokiego poziomu, który byłby jednoczesnym pobiciem rekordu cen na niemieckich giełdach, wydaje się mało realne - ocenia Polpig.

Rolnicy: gołym okiem widać, że brakuje tucznika

Podwyżki cieszą polskich rolników, choć oczywiście o opłacalności produkcji wciąż ciężko mówić.

- W białych strefach ceny oscylują w okolicach 9,50 zł w klasie E (na początku tygodnia było to 9,35), ale przy indywidualnych negocjacjach i dużych odstawach można wypracować cenę 9,65 zł. Gołym okiem widać, że nie dość, że brakuje tucznika w kraju, to jeszcze muszą być problemy z pozyskaniem surowca z innych źródeł (import), ponieważ cena krajowa wyraźnie przewyższa poziomem tą z za Odry - wyjaśnia Bartosz Czarniak z Polsus.

W jego ocenie spadek cen zbóż może pozwolić może na zwiększenie opłacalności produkcji. Pytanie tylko, czy dzięki temu rolnicy odrobią straty z produkcji z ostatnich dwóch lat.

Ekonomiści: produkcja trzody chlewnej nadal będzie spadać

Analitycy banku Pekao SA w swoim listopadowym raporcie spodziewają się spadku w produkcji trzody chlewnej. 

- W sektorze trzody chlewnej pierwsza połowa 2022 r.  przyniosła kontynuację trendów w potencjale produkcyjnych, zarówno w Polsce, jak i w grupie największych producentów w UE. Pomimo wysokich wzrostów cen skupu europejscy hodowcy nadal likwidowali stada, co świadczy o silnej presji kosztowej. Szczególnie wysokie ujemne dynamiki zanotowane zostały w Polsce. Z uwagi na powyższe, a szczególnie na dalsze uszczuplenie stada loch, spodziewamy się spadku unijnej produkcji żywca wieprzowego w roku 2023 - czytamy w raporcie.

Zdaniem analityków w 2022 roku należy liczyć się ze spadkiem krajowej konsumpcji mięsa. Bilansowe spożycie wieprzowiny może obniżyć się o 5 proc. r/r.

Z kolei w latach 2021-31 prognozy wskazują na 9-procentowy spadek unijnej produkcji wieprzowiny. Zdaniem Pekao ma to być spowodowane m.in. rozwojem chowu trzody chlewnej w Chinach (największy światowy konsument), który przełoży się na spadek popytu zagranicznego na mięso z Unii.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 25 listopada 2022 roku?

Oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,70 zł/kg (wzrost o 15 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,70-7,00 zł/kg (wzrost o 20-30 gr);

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,00 zł/kg (bez zmian);
 • Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (wzrost o 20 gr);
 • Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (wzrost o 20-80 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 6,70 zł/kg (bez zmian) i 8,90 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,40-7,00 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,50 zł/kg (wzrost o 50 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,90-7,40 zł/kg (wzrost o 30-40 gr);
 • Mróz – 9,20 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 50 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 12:36