StoryEditorWiadomości rolnicze

AgroBudziejewo

12.06.2014., 12:06h
Targi rolnicze AgroBudziejewo organizowane w gospodarstwie rolnym w Budziejewie k. Mieściska 29 czerwca 2014 r. po raz szósty staną się świetną okazją do poszerzenia swojej praktycznej wiedzy o ochronie roślin, odmianach, nawożeniu i biostymulacji.   

Stworzone jako miejsce wymiany fachowej wiedzy znów przyciągną rzesze chętnych do obejrzenia aż 762 poletek doświadczalnych oraz stoisk ponad 30 największych firm branży rolnej. To wszystko w połączeniu z profesjonalnymi wykładami cenionych naukowców oraz elementami dobrej zabawy na świeżym powietrzu sprawia, że żaden odwiedzający nie zmarnuje na imprezie ani minuty. Organizatorzy tegorocznej edycji targów, podobnie jak w zeszłym roku, za cel postawili sobie realizację hasła: nauka, doświadczenie, praktyka!

Nauka

Mimo że impreza w Budziejewie ma charakter polowy, jednym z najważniejszych jej elementów jest obecność cenionych fachowców-naukowców, m.in. dr Zuzanny Sawinskiej i dr. Łukasza Sobiecha z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz mgr. inż. Grzegorza Pruszyńskiego z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Zaproszeni naukowcy przedstawią cykl wykładów na ważne tematy w ochronie i nawożeniu roślin, ale ich udział w imprezie to nie tylko seminaria. Przede wszystkim znajdą czas, żeby omówić problemy i poszerzyć wiedzę każdego chętnego gościa targów, który odwiedzi stoisko. Słowem: indywidualne konsultacje obok poletek doświadczalnych posłużą rozwiązywaniu bieżących problemów plantatorów. 

Doświadczenie

Nie byłoby sensu rozmawiać o nowościach na rynkach pestycydów czy nawożenia i biostymulacji, gdyby nie możliwość przetestowania tychże w doświadczeniach ścisłych. PUH Chemirol, jako dystrybutor i codzienny doradca plantatorów, za cel stawia sobie prezentację setek poletek demonstracyjnych, na których goście targów na żywo obejrzą to, o czym mówić się będzie na stoiskach i w czasie wykładów. Bezpieczeństwo stosowanych na polu rozwiązań, wykluczenie występowania fitotoksyczności połączeń różnych preparatów pestycydowych, działanie regulatorów wzrostu, odżywek dolistnych czy wreszcie skuteczność ochrony mieszanin środków w przeróżnych kombinacjach i dawkach, to sprawy, które najlepiej sprawdzić po prostu na polu. 

Całe technologie rzepaku, zbóż i kukurydzy rozbite zostały na bloki tematyczne: herbicydy, fungicydy, insektycydy. Każdy chętny prześledzi w szczegółach, jak niewielkie zmiany dawek poszczególnych środków używanych w produkcji rolnej wpływają na efekty ich stosowania. Będzie można naocznie doświadczyć, jak termin oprysku czy nawożenia wpływa na rozwój roślin uprawnych i towarzyszących im agrofagów. Nie mniejszy nacisk położono na prezentację środków ochrony roślin w różnych nowoczesnych formulacjach. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak różnice w formułowaniu preparatów chemicznych mogą wpływać na ich działanie. Całość prezentowanych doświadczeń pozwoli zrozumieć, jak niuanse, czyli najmniejsze detale ochrony roślin wpływają na osiągany plon rośliny. 

Tę samą możliwość porównania efektów nawożenia czy biostymulacji rolnicy otrzymają na poletkach dedykowanych tym zagadnieniom. O sens nawożenia czy dokarmianiu dolistnego nie trzeba już pytać polskich plantatorów, lecz nie każdy przekonał się jeszcze do rozwiązań związanych z regulatorami wzrostu czy biostymulatorami. Te także będzie można porównać na poletkach doświadczalnych, sprawdzając, jak spektakularne efekty w plonowaniu może dać ochrona roślin przed stresem. 

W sumie przygotowano 254 kombinacje doświadczalne udowadniające działanie preparatów firmy Chemirol wraz z produktami takich koncernów jak np. BASF, Bayer Polska, Syngenta, Du Pont, Dow Agro Sciences, Adama Polska (Makhteshim-agan). Daje to 762 poletka prezentujące to, co w zbliżających sezonach partnerzy handlowi zaprezentują w sprzedaży. Będą to rozwiązania zarówno sprawdzone – jak i nieszablonowe, testowane na polach organizatora od niedawna. 

Co Chemirol przygotował w tym sezonie? Przede wszystkim  sprawdzone rozwiązania ochrony herbicydowej m.in. oparte na  preparatach własnej produkcji jak  Toto 75 SG, Trimax 50 SG czy pakiet handlowy Galaper 200 EC + Galmet 20 SG; ochrony fungicydowej opartej na dwóch programach fungicydowych Prefecta oraz Optima, z których każdy składa się z trzech systemów dwu- i trzyzabiegowych, bazujących na takich preparatach jak np. Propico 250 EC czy Jay 250 EC.  Rozwiązania ochrony insektycydowej oparte m.in. na nowościach w ofercie: Delcaps 050 CS czy Piryfos 480 EC. Nie może zabraknąć także biostymulacji, w których kluczową rolę odgrywają takie środki jak: Kelpak, Dynamic Cresco, Nano Active, Nano Active Forte i nawożenia, w którym rekomendowane są nowe preparaty z grupy „Opti”.

Nieodłącznym elementem pokazów poletkowych będą odmiany roślin. Przygotowano aż 15 wyselekcjonowanych odmian rzepaku, które zajęły w tym roku obszar 2,5 ha. Poletkom rzepaczanym towarzyszyć będzie kukurydza. Na obszarze 2 ha wysiano 15 odmian. Zbóż jarych i ozimych, które zajmą  obszar 1 ha, będzie można zobaczyć 12 odmian.  Rodzimym rolnikom nie trzeba chyba wspominać, jak duże znaczenie w produkcji rolnej ma wybór odmiany dostosowanej do zaplanowanych celów. Efekty pracy genetyków pracujących nad stworzeniem odmian bardziej plennych i lepszych jakościowo będzie więc można zobaczyć na żywo i przekonać się naocznie, co sprawdzi się najlepiej w danym gospodarstwie. 

Każdy, kto odwiedzi targowe poletka, otrzyma gotową wiedzę na temat kompletnej technologii prowadzenia uprawy. 

Praktyka

Ponieważ na wystawie pojawi się ponad 30 różnych firm współpracujących z Chemirolem, możliwy będzie kontakt z praktykami z każdej branży rolnej. Swoje przybycie zgłosiły firmy z branż nasiennych, chemicznych, nawozowych oraz maszynowych. Co ciekawe, swoje nowe stoisko, związane z rozpoczynanym w tym roku cyklem szkoleń o bezpieczeństwie w codziennej pracy, wystawi KRUS. Przy stoisku dowiedzieć się będzie można o środkach ochrony osobistej podczas pracy w gospodarstwie. Specjaliści zaprezentują stroje robocze rekomendowane do pracy w polu i prowadzeniu oprysków. Wspomną także o innych zabezpieczeniach pracy chroniących przed wypadkami.

Impreza co roku organizowana w Budziejewie to także okazja do chwili relaksu. Będzie można skorzystać z usług cateringu oraz bawić się w gronie znajomych. Każda edycja targów bawi gości tematycznie. W tym roku hasło przewodnie to „Kochamy polskie komedie!”. Odwiedzający zostaną przeniesieni do świata „Misia”, „Samych swoich” czy „Rejsu”. Będą mogli pobawić się przy muzyce z tamtych lat i na chwilę zapomnieć o codziennej pracy.

Patronat nad imprezą sprawuje „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Zapraszamy!

 
 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 01:52