StoryEditorrzepak

Jesień kluczowa dla zachowania zdrowotności rzepaku

14.09.2021., 11:09h
Rzepak ozimy, wliczając spoczynek wegetacyjny w czasie zimy, przez prawie rok narażony jest na atak agrofagów i wymaga ochrony. Jego potencjał plonowania kształtuje się jesienią i w tym okresie musimy mu zapewnić dobry start i ochronę.
Już w czasie kiełkowania zagrażają mu grzyby powodujące zgorzel siewek, a potem sprawcy suchej zgnilizny kapustnych, czerni krzyżowych, mączniaka rzekomego, szarej pleśni i cylidrosporiozy. Biorąc pod uwagę te zagrożenia, jesień jest kluczowa dla uzyskania wysokiej zdrowotności, ponieważ źle prowadzona plantacja w tym terminie będzie źródłem wtórnych infekcji także wiosną.

Sucha zgnilizna kapustnych najgroźniejsza dla rzepaku

Bez wątpienia najgroźniejsza dla rzepaku jesienią jest sucha zgnilizna kapustnych. Przy ocenie ryzyka całej armii sprawców chorób pamiętajmy, że ściśle współpracują ze szkodnikami. Jeżeli roślina jest uszkodzona przez szkodniki, choroby łatwiej i bardzo szybko rozwijają się. Presji chorób sprzyjają też uproszczenia w agrotechnice.
 
Należy pamiętać, że sucha zgnilizna kapustnych ma dwóch sprawców Leptosphaeria maculans i Leptosphaeria biglobosa. Zgodnie z opisem biologii patogenu opracowanym w Instytucie Ochrony Roślin –​ PIB w Poznaniu, zarodnikowanie stadium doskonałego sprawcy suchej zgnilizny kapustnych powstaje już jesienią, na pozostawionych na polu, obumarłych fragmentach roślin. Askospory (zarodniki work...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 11:46