Marek Kalinowski
StoryEditorUprawa kukurydzy bez tajemnic

Chwastnica może ograniczyć plon kukurydzy niemal o połowę! Co zwiększa ryzyko?

10.05.2023., 09:30h
To skrajne rozmiary tego ciepłolubnego chwastu, ale rzeczywiście w doświadczeniach bez stosowania herbicydów chwastnica jednostronna może osiągnąć wysokość 1,5 metra, zaś świeża masa chwastów na 1 ha może ważyć 13 ton.

Chyba nikt nie wyobraża sobie technologii uprawy kukurydzy bez odchwaszczania. Jednak chwastnica, choć stosunkowo łatwa w zwalczaniu, stwarza duży problem wtórnie zachwaszczając kukurydzę.

Czym charakteryzuje się proso jednoliścienne?

Warto ponadto dodać, że wyjątkowo lubi i z łatwością zachwaszcza stanowiska bez orki, na których kukurydza uprawiana jest w technologii pasowej z nawożeniem współrzędowym. Znaczny wzrost nasilenia chwastnicy jednostronnej obserwuje się w uprawie kukurydzy po kukurydzy. Rolnicy uprawiający kukurydzę w tych technologiach wiedzą o tym problemie, a ci, którzy planują zmiany i próbowanie uprawy pasowej, powinni mieć tego świadomość.

Chwastnica lubi gleby bogate w składniki mineralne

Chwastnica lubi gleby bogate w składniki mineralne, próchniczne, piaszczyste i gliniaste, o podłożu gliniastym. Chwastnica jednostronna jest chwastem o zróżnicowanym pokroju i osiąga, w zależności od stanowiska i rośliny uprawnej, wysokość 150 cm. Jeden chwast wytwarza 300-500 ziarniaków.

image
FOTO: Źródło: Metodyka integrowanej ochrony i produkcji kukurydzy dla doradców

Marek Kalinowski

Fot. Archiwum TPR

 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 19/2023 na str. 23. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. maj 2024 20:17