Osobniki dorosłe omacnicy prosowianki. Z lewej samiec, a obok zdecydowanie większa i o jaśniejszym ubarwieniu samica. Przy monitoringu szkodnika ważna jest identyfikacja płci i liczenie samic, bo to od nich zależy szkodliwość w kukurydzyMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Omacnica już pojawia się w kukurydzy. Jak prowadzić monitoring?

24.06.2024., 08:30h
Omacnica prosowianka to najgroźniejszy szkodnik kukurydzy w Polsce, który uszkadza niemal wszystkie nadziemne części roślin. W tym sezonie została już zaobserwowana w kukurydzy.

Najgroźniejsze jest bezpośrednie wyjadanie ziarna z kolb, podgryzanie kolb u nasady, a także żerowanie w łodygach, prowadzące do załamania łodyg powyżej i poniżej kolby. Żerowanie omacnicy sprzyja porażaniu roślin przez grzyby z rodzaju Fusarium wywołujące fuzariozę kolb.

Kiedy rozpoczynają się naloty omacnicy prosowianki?

Obok kukurydzy szkodnik ma do wyboru szereg roślin alternatywnych, na których może przechodzić swój rozwój. Są to: proso, sorgo, buraki cukrowe, papryka, chmiel, winorośl, jabłoń oraz rabarbar. Metody monitoringu omacnicy omówimy za tydzień, a dziś przypominamy informacje z biologii rozwoju szkodnika i jego szkodliwości.

Gąsienice omacnicy po przezimowaniu w oprzędzie w dolnych częściach łodyg zeszłorocznej kukurydzy w maju przędą kokony i przepoczwarczają się. Wyloty motyli omacnicy rozpoczynają się już w połowie czerwca i trwają do 8 tygodni. Niestety, w ...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 13:51