StoryEditorWiadomości rolnicze

Międzyplon nie tylko dla dopłat

01.04.2016., 12:04h
  Płodozmian we współczesnym rolnictwie jest niezwykle zawężony. To dlatego gospodarstwa zachęcone jeszcze dopłatami stosują coraz więcej poplonów. Na rynku pojawiło się także wiele specjalnie opracowywanych mieszanek międzyplonowych. 

W

 Przysieku podczas konferencji poświęconej nowym metodom uprawy rzepaku przekonywano, że poplony warto stosować nie tylko ze względu na dodatkowe środki z UE. O przewadze mieszanek międzyplonowych nad czystym siewem roślin przekonywała podczas konferencji, która odbyła się pod koniec lutego Anna Patalon z firmy DSV Polska.

Polepszają strukturę

– Wyższe plony korzeni i biomasy nadziemnej, bardziej efektywne wykorzystanie czynników wzrostu, lepsze wykorzystanie składników pokarmowych, zmniejszenie ryzyka poprzez lepsze dostosowanie do różnych warunków, większa bioróżnorodność. To zasadnicze korzyści płynące ze stosowania mieszanek – wymieniała Anna Patalon.

Rolnikom podczas konferencji zwrócono uwagę, że stosowanie mieszanek międzyplonowych zamiast roślin w czystym gatunku powoduje dodatkowo różnicowanie systemu korzeniowego. Niektóre rośliny mogą korzenić się do 2,5 m. To dlatego też ważne jest, aby w składzie mieszanki były rośliny, które mają różny system korzeniowy. Polepszają one strukturę gleby i jej właściwości.

Chronią przed erozją

Międzyplony chronią glebę przed erozją i zamuleniem. Tłumią chwasty i obniżają presję ze strony szkodników. Regulują też temperaturę i chronią przed parowaniem dzięki temu, że zacieniają grunt. Poprawiają nośność ziemi i ograniczają szkody w jej strukturze. Wzbogacają glebę w składniki organiczne, czyli generują próchnicę. Tworzą i utrzymują kanały korzeniowe, które następnie wykorzystywane są przez dżdżownice. Międzyplony są dobrym pokarmem dla organizmów glebowych tworzących próchnicę. Przekłada się to też na podniesienie aktywności biologicznej gleby. Międzyplony także odpowiadają za recykling składników pokarmowych takich jak N i P.

– Wspierają również budowę agregatów glebowych utrzymujących wodę oraz zwiększają możliwości plonowania roślin następczych. Mieszanki są najczęściej opracowane tak, aby dostarczały optymalnych korzyści – wymieniała Anna Patalon.

Międzyplony długofalowo prowadzą do poprawy żyzności gleby. Poprzez recykling składników pokarmowych jest odciążony bilans nawożenia. Możliwości gromadzenia wody w glebie wyraźnie wzrastają. Międzyplon przekłada się także na przeciwdziałanie erozji gleby. 

W wąskich płodozmianach międzyplony wyrównują bilans próchnicy i stabilizują plony. Dzięki nim mogą być spełnione wymagania Cross Compliance.

 

Tomasz ŚLĘZAK

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. maj 2024 14:47